| Sara2 a întrebat:

Un laxativ natural vă rog? Nu am ieșit la baie de o săptămână. Am luat ulei de ricin, am băut și ceai de codițe de cireșe cu mătase de porumb și nimic. Nu vreau să iau dulcolax că îmi dă mari dureri de stomac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-ai avut scaun de o saptamana, inseamna ca ai probleme interne serioase!
URGENT mergi la medicul de familie, sa-ti faca trimitere pentru. examinare la Interne!

| Simpatic a răspuns:

Nu e de joaca cum a zis Bula, o saptamana e mult prea mult! Mergi la medic.
Trebuia sa te duci mai repede la farmacie si sa ceri un laxativ, cu siguranta sunt si alte tipuri decat dulcolax cred ca sunt 100 de tipuri.
Numai sta ia masuri urgent.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dulcolax (de la farmacie).
Intreabă asistentii farmacisti și iti vor da mai multe sugestii. Poate că ar trebui să incepi cu un supozitor laxativ (cu glicerină)

Bea ceai de soc. Și cumpără o conservă cu porumb dulce galben, mănâncă-l seara.

| alina2k18 a răspuns:

Mini clisma, cam 2 lei la farmacie si te... rapid.
Safe and easywinking
Revizuieste dieta si mentine minim 25 grame de fibre pe zi ca altfel ajungi la contipatie cronica + alte probleme.

| Dismally a răspuns:

La ce ai tu iti trebuie un purgativ nu laxativ... Mergi la doctor mai bine.

| raMLesS a răspuns:

Mananca rumegus

| WhiteLife a răspuns:

Daca ai dureri de la dulcolax pastile, poti cere aceeasi substanta activa sub forma de supozitoare, sau ia-l impreuna cu Controloc sau un alt protector gastric. Uleiul e laxativ, dar ai avea nevoie de o cantitate mult prea mare pentru problema pe care o ai. Cianura de sodiu este o substanta toxica, sper ca nici nu se gaseste de cumparat.

| Sophieka a răspuns:

Clisma s-ar putea sa functioneze. O seringa cu apa pe care o introduci in anus...Mentii 2-3 minute apa dupa care o elimini in toaleta si astepti cateva minute.Ar trebuii sa isi faca efectul si colonul tau sa elibereze...

| DaniTDCI a răspuns:

Urgent la o farmacie pentru laxative, iar apoi la un medic specialist, o saptamana e enorm de mult.

| Mirel4412 a răspuns:

Vorba aia, unii au murit si n-au patit nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca prune uscate, compot de prune, kefir, miere pusa în cafea, bei dimineața doua cești de cafea și pui miere în cafea ...cred ca un antibiotic ți o cauzat constipatia asta severă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Senna, dar nu recomand. Laxativele sunt mult prea puternice, o sa scoti absolut tot si apa si ce mai ai in tine laughing te trezesti de 5 ori noaptea sa mergi la baie. Mergi la farmacie si ia supozitoare cu glicerina, baga unu si asteapta 15 minute in pozitie culcata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai de crușin.

| Mopmop a răspuns:

Stii sa iti faci o clisma? Sau cere ajutorul cuiva. Daca dupa clisma nu iesi mergi de urgenta la spital prin 112!
Clisma de urgenta o faci asa ( daca nu ai aparat special) iei furtunul de la dus si introduci cu jet apa in... intelegi tu unde. Incearca sa tii apa pana ajungi la scaunul de toaleta....incearca si daca nu merge posibil sa ai ocluzie intestinala ceea ce neaparat te duci la urgenta.

| anonymus123q a răspuns:

Cauta pe Youtube high brown frequency sau sounds that will make you pup 2 si daca nici alea nu merg consumi zeama de varza mere prune compoturi si in cel mai rau caz te duci la spital si soliciti clisma