| MihaiA a întrebat:

V-ati gandit vreodata sa va sinucideti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Da... cred ca la un moment dat fiecare din noi va simti asta macar o data in viata... nu neaparat ca vrea sa se sinucida ci pur si simplu sa moara... din pacate unele probleme te poate face sa gandesti asa... eu recunosc ca m-am gandit nu de mult ca ar fi bine sa mor... sa nu trebuiasca sa fac ceea ce sunt nevoita sa fac ca altfel nu se poate... trec printr-o perioada fff grea si am gandit toate posibilitatile insa m-am gandit si la fetita mea de 3 ani care are nevoie de mine, la sotul meu... asa ca voi trece peste, cu greu insa voi reusi si cred ca daca suntem puternici si avem cine sa ne sustina putem trece prin orice... sinuciderea este un gand rau... ce avem de castigat... unde ajunge sufletul nostru? insa repet nu cred ca exista om care nu s-a gandit macar o data in viata sa moara ...sau ce ar fi daca ar muri...

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cand eram mult mai tanara. Ma bucur ca a ramas la stadiul de gand.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu... dar sunt multi oameni care se gandesc serios la aceasta ''portita'' de scapare din lumea asta...Depinde ce probleme ai...in loc de sinucidere eu as alege un psiholog sau m-as duce vreo luna la munte cu cortul(fara telefon, fara laptop, fara nimic electronic)Doar eu...si natura, cerul, verdeata.Sau,ca tot vine vara poti sa mergi la mare, intr-un loc indepartat, pustiu.Acolo sigur gandurile ti se vor limpezi.Eu vorbeam in general, nu are leg.cu tine. Daca treci printr-un impas te rugam sa nu apelezi la gesturi extreme.

| bunica a răspuns:

Mihai, ce sa le spunem celor cu leucemie, ca nu mai au mult de trait finca statu nu are bai sa-i trimita in strainatate pentru tratament, cand ei i-si fac salarii de nu mai stim cate zerouri au? iar despre sinucidere exista un moment de slabiciune la disperare. dupa ce nu mai sunt de acolo de sus fii sigur ca le pare rau, finca vesnicia este lunga iar viata scurta.

April
| April a răspuns:

Chiar daca m-am gandit mi-a trecut foarte repede.Totdeauna viata m-a tras de partea ei!

| bubu_7778 a răspuns:

Nu sunt emo! Iar viata asta este facuta sa o traiesti! Exista o maxima:"Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce"

| Ben. a răspuns:

Da, dar sunt prea lash.

lolita
| lolita a răspuns:

Sincer NU, dar am cunoscut multe persoane, mai ales adolescente care niciodata nu gasesc alta solutie decat sinuciderea, si asta pentru o prostie. dealungul anilor cand intr-adevar avem probleme incercam sa le solutionam dar copilasii astia mai tineri cred ca prin sinucidere rezolva " problemele" cum ar fi: l-a parasit prietena, a luat nota mica la teza, nu are cu ce sa se imbrace pentru amerge la un chef, etc.

| MihaiA explică:

Mike hai ca mi-a placut asta laughing)

| MihaiA explică:

Am si eu o intrebare. de ce toata lumea raspunde la intrebarea cu sinuciderea, dar la intrebarea cu " ce putem face pentru semenii nostri cu leucemie " nu spune nimeni nimic. Chiar asa de insensibili am devenit?

| MihaiA explică:

@ claudiu89 esenta nu era sa raspunzi, esenta era sa ne inscriem cat mai multi in acel registru.

| MihaiA explică:

@ oliana, pe bune ma asteptam la mai multa onestitate in raspunsul tau.

| MihaiA explică:

@ bunica, uita-te la linkul pe care l-am postat in intrebarea referitoare la leucemie.
O sa vezi ca suntem o tara de tot cacatul, unde nu e un registru cu donatori, niste lucruri pe care oricine le poate face, sa doneze putin sange pentru prelevare de celule stem.
Copilu` ala din filmulet are nevoie de 100.000 E pentru operatie pentru ca se duce in UNGARIA sa faca o operatie care putea fi facuta si la noi. Daca aveam aici registru, nu se mai plateau atatea drumuri, internari si etc.

In tarile civilizate de mult timp se preleveaza aceste celule. In fond, e doar o baza de date, si cand au nevoie te suna si dai sange.( asta in cazul in care nu se pun la frigider si se folosesc atunci cand au nevoie ). Ca sa nu mai spun ca puteam sa donam organe in cazu` accidentelor si etc ( se purta o bratara din aia de organ donor ), insa ca si mentalitate, suntem inca in comunism.

Leucemia se vindeca sa stii.

| tump a răspuns:

Nu vai asa ceva apai atunci am ajunge in iad eu nu!

| Orannginna a răspuns:

Eu nu m-am gandit niciodata, am incercat sa gandesc pozitiv ca sa nu cad in depresii de genul...si a functionat.

| claudiu89 a răspuns:

Oricum o sa mori intr-o zi, de ce sa te grabesti?

si la intrebarea cu leucemia eu unul nu raspund sa ma pricep in domeniul alahappy

| simpluEu. a răspuns:

NU.pt ca nu are nici un rost

| sergiu2525 a răspuns:

Neah, viata e prea frumoasa.cateodata ai vrea sa treiesti vesnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut momente cand m-am intrebat"ce rost are viata?","de ce sa mai fac umbra pamantulu"?, dar de fiecare data D-zeu mi-a intins mana si m-a ajutat si mi-am dat seama ca dupa orice furtuna, soarele rasare mai stralucitor ca niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e mult prea frumoasa viata ca sa ii pun capat prematur. Si apoi, eu oricum o sa traiesc 83 de ani, 3 luni si 11 zile, asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuu
Imi place viata, e frumoasa oricum! happy