| dimitris2018 a întrebat:

Va implor ajutati-ma cu un raspuns serios, am fost descoperit cu cataracta la ochiul drept, este o cataracta imatura de inceput, cataracta capsulară anterioară și posterioară. Eu sufar de Sindrom Muscular Amiotrofic si alte complicatii descinzind din aceasta boala, iar doctorilor le este teama ca as putea suferi complicatii.
Am auzit ca exista un foarte bun doctor barbat se numeste Tabāra si nu mai stiu cum in Bucuresti m-ati putea ajuta cu numele?
A-si avea nevoie de un medicament care sa imi dizolve cataracta, sau sa o stopeze, sau sa tina situatia sub control, va rog ajutati-ma cu un nume de medicament cu care voi v-ati tratat. Binenteles voi cere sfatul meficului daca se splica si in cazul meu?
Inafara de operatie voi cum ati scapat de cataracta?
Va multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

"Operatia" de cataracta nu este una complicata, se practica frecvent (mai ale la pacientii in varsta).
Cataracta este o pielnita subtire (asemanator celei de sub coaja oualui fiert). Pentru a putea fi indepartata, cataracta trebuie sa se "maturizeze", adica sa se ingroasa incat sa se poate prnde si indeparta.
In cadrul operatiei de cataracta se recomanda si schimbarea cristalinului. Exista 3 tipuri de cristaline: pentru vedere departata (este nevoie de ochelari de citit), pentru vedere apropiata (se foloseste mai rar, necesita ochelari de distanta) si lentile combinate (care nu mai necesita ochelari, eventual doar de dioptrie foarte mica, de corectie, pentru pretentiosi), dar acestea din urma sunt mai scumpe.