| Ukraine a întrebat:

Va rog frumos, oferiti-mi si mie un raspuns, in cazul in care ma puteti ajuta. De cateva zile mi-au iesit foarte multe bube pe toata fata, iar pe gat si pe piept am cosuri rosii. Nu stiu daca este debutul unei acnee, bubele de pe fata nu sunt rozalii, insa ma mananca destul de mult. Mentionez ca nu ma machiez, nu folosesc fond de ten, farduri sau altele. In ultimul timp mi-am spalat fata cu sapun Palmolive cu castravete. Spuneti-mi, va rog, ca este o alergie, ca va trece repede si ca nu sunt pe cale sa am acnee... sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kate20 a răspuns:

Este foarte posibil sa fie o alergie, dar la fel de posibil sa fie un inceput de acnee. sad In fiecare zi spala-te pe fata cu apa si cu sapun Protex, de multe ori pe zi. Din farmacie cumpara lotiunea Lara, e foarte, foarte buna. pe mine m-a ajutat foarte mult. Incearca remedii naturiste : bate un albus de ou pana se face spuma apoi aplica-l pe fata timp de 10 minute,apoi indeparteaza-l cu apa calduta. Incearca sa mananci mai sanatos, fara fast-food, chips-uri si chestii de-astea.

Sper sa nu ai acnee, dar daca vei avea, sa stii ca va trece. bafta :* funda? happy

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi mult mai indicat daca te-ai adresa medicului de familie, poate fi orice, dar nu putem sti cu exactitate, iar un tratament luat anapoda, ar putea sa iti dauneze.
Cel putin sa te vada o farmacista.
O seara bunahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh,chiar acum se trateaza iubita mea de alergie.Iti spun cum e la ea ca sa iti dai seama daca vorbim de aceeas afectiune.I-au iesit imediat dupa ce a mancat oua cu salam(big grin) nah, pofta. Am dus-o la control ca nu se mai putea, se scarpina ziua si noaptea in nestire. Dupa vreo saptamana ce nu am dat atentie, au devenit mai mari si dureroase de la atata scarpinat.Deci am dus-o si din prima i s-a pus diagnosticul de alergie la...alimente alterate. Daca esti in aceeas situatie, uite ce i-a prescris medicul:

-Lotiune mentolata(mixtura cu mentol si oxid de zinc) 100 ml flaconul sau cum ii zice.Doua flacoane la pretul de 6 lei unul.
-Cicatrizin (extract de tataneasa, sunatoare, musetel si galbenele)unguent la 7, 35 tubul.E de la DermoTis.
-10 pastile de AERIUS 5 mg se ia una pe zi. Astea nu stiu cat au costat dar in total s-a facut in jur de 25 de lei.

Daca intr-adevar ai alergie de la ceva astea te vindeca. Numai ca la iubita mea se manifesta pe tot corpul, mai putin fata, dar gatul si mainile erau pline de bube mancatoare de nervi.

Poti incerca cu acea lotiune mentoata dar trebuie sa dai de 5 ori pe zi iar cu crema cicatrizin o singura data pe zi.Pastilele au rolul de a dezintoxica lotiunea de a calma mancarimile si crema pentru a hidrata pielea in urma uscarii cu lotiune.dar astea 3 dau rezultate vizibile. Multa sanatate.Am scris asta numai in caz ca ai alergie la vreun aliment sau polen.Iei acestea numai incazul in care esti sigura de alergie.

Abh
| Abh a răspuns:

Du-te macar la medicul de familie daca nu la dermatolog!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită ( este posibil să ai o alergie ).

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| ale153 a răspuns:

Poate fi o alergie, sau poate fi acnee. Cel mai bine e sa mergi sa consulti un medic dermatolog. happy