| micurutza2005 a întrebat:

Va rog lamuriti-ma am mai pus intrebari si nu mi s-a raspuns nimic poate la asta ma ajutati:daca cuiva i-a iesit in analizele de sange ca are MAGNEZIU dublu si ceva decat e normal de ce e asa? FIER aproape deloc cum s-ar spune si CALCIU foarte scazut, glicemia91.are o alimentatie bazata numai pe carne, nu prea zarzavaturi, fructe nu, lactate deloc, de unde atata magneziu si ce boala indica aceste valori mari pentru ca nu a luat nici suplimente de magneziu sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

In cazul existentei unei disfunctii la nivelul rinichilor, datorate unor anumite boli, mineralele nu se mai pot elimina si se acumuleaza excesiv in organism. Aceste cazuri sunt f.rare deoarece organismul are capacitatea de a regla compozitia in minerale a sangelui.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt ciudate rezultatele. Ar putea fi, intr-adevar urmare a unei disfunctii renale. Cum adica fier aproape deloc, ca nu intege. Ar fi mai bine sa-ti repeti analizele la un alt laborator si apoi sa mergi cu rezultatele la un medic internist.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Colesterolul si glicemia sunt bune, cu mineralele eu am dubii, as repeta analizele. Anemica e? Ca la valoarea aia a fierului seric ar trebui sa fie anemica.

| micurutza2005 explică:

Pt BRIGAELA da mi se par ciudate analizele de care vorbeam:FIERUL scrie aici valori cuprinse intre 50-175qg/dl si il are de 27qg/dl, CRP este de la 0-10 si are 27mg/l, FIBRINOGEN 0, 37 si il are 0, 47, CA 8, 6-10, 2 si il are 8, 43, MAGNEZIU 1, 58-2, 55 si il are 4, 74, COLESTEROL 0-200 si are 180 (e inca bun nu?), GLICEMIA 70-115 si are91 (si asta e inca buna)deci nu e de la diabet, restul analizelor se incadreaza in norme cat de cat. deci nu inteleg de unde pot porni problemele ca sa stiu la ce dr. sa merg.

| micurutza2005 explică:

Pt BYBY. are 38ani nu consuma dulciuri deloc glicemia e 91 nu e diabet, cafea bea una sau 2pe zi si cu lapte, dar mananca mult hrana rece si carne nu are mese regulate poate 2maxim 3mese daca are pe zi, prajeli, grasimi, condimentat, sarea a mai redus-o ca are tensiunea marita si e sub tratament, am zis nu vrea lactate deloc, zarzavaturi daca mananca supa o data pe saptamana le mananca din supa, fructe foarte putine sau rar, deci alimentatie nesanatoasa ce sa mai zic si toate astea datorate meseriei pe care o are si lipsei de miscare fiind tot timpul cu masina.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Cati ani ai? consumi multe dulciuri? sper sa nu fie ceva la stomac sau chiar diabet sau ceva sau chiar sa fie de la cofeina si alte cele cel mai sigur mod e sa consulti un specialist, ai grija de tine:*!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Diabetu-l in mod special se face din cauza unei soc puternice sau de la foarte mult stres, sper ca nu e cazul.happy(dar consulta un specialist)si daca vrei sa faci Fier consuma peste, iti intareste organismul, si sa mananci fructe multe astea iti da vitamine si calciuhappy

| berdea a răspuns:

Nu ma mira ca persoana in cauza are calciu putin si magneziu mult, observand ce mananca! Prin consumul de lactate rezolvati ambele probleme, pentru ca acestea doua, sunt antagonice in organism ( scade una creste alta, si invers!).
P. S.
Pentru detalii puteti gasi, de ex. situl "sfatulmedicului.ro"(cautand pe Googel), si alegeti de pe fasia stanga, "Importanta calciului in dieta" si "Magneziului si importanta lui in dieta".