| GabrielCosmin123 a întrebat:

VA ROG RASPUNDETI. Este astmul bronsic acelasi lucru cu astmul alergic? Sunt boli diferite sau aceeași boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Complet diferite.
Mr Google nu te-a ajutat?

Bula
| Bula a răspuns:

Astmul alergic este cauzat de o substanta cu care ai intrat in contact prin inspirarea aerului care contine aceea substanta. De obicei, simptomele dispar in timp relativ scurt dupa ce nu mai inhalezi aceea substanta.

Astmul bronsic are durata lunga (si constanta) si este cauzata de starea de iritare /inflamatie /infectare ai bronhiilor. Se vindeca greu, uneori ramane chiar toata viata (daca nu este tratat corect).

| adryang78 a răspuns:

Se manifestă la fel, dar sunt diferite.
Astmul bronșic se declanșează la o răceală, pe căile respiratorii sau la plămâni.
Astmul alergic apare la praf, polen, păr de animale - depinde ce anume declanșează alergia.