| alexandrub a întrebat:

Pruritul declansat de astmul bronsic alergic poate fi tratat definitiv? Dar astmul bronsic alergic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Pruritul e o manifestare alergica, la fel ca si astmul alergic. Pot fi declansate de acelasi alergen.

Exista tratamente moderne care ii permit unui astmatic sa aiba o viata normala.

Tratamentul de intretinere, care vizeaza in primul rand inflamatia cronica a cailor respiratorii, trebuie urmat toata viata. Duce la rarirea sau chiar disparitia crizelor de astm.

Tratamentul de urgenta se adreseaza crizelor de astm, atunci cand apar, si vizeaza in principal bronhospasmul.

Daca faci niste teste alergologice si se reuseste depistarea alergenului care iti provoaca prurit si crize de astm, poti face imunoterapie cu vaccin antialergic specific, da rezultate bune. Vestea buna e ca acum exista si vaccinuri antialergice neinjectabile, sub forma de picaturi care se pun sub limba.

Sanatate!

3 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Poate fi tinut sub control
http://www.mymed.ro/astmul-bronsic.html

| RaduMD a răspuns:

Problemele de felul ăsta sunt tratate prin acupunctură, de regulă cu succes. Pe de altă parte, rareori succesul este defininitv. După mai mulţi ani (în medie: 2 ani) e probabil să apară recidiva.

| lea72 a răspuns:

Eu am fost alergica la praf de casa si pene. Dar alergia mea se manifesta prin prurit si asa zisele blande. Nu am avut manifestari respiratorii. Am facut 3 ani vaccin de desensebilizare si acum e ok. Au trecut aproape 20 de ani de cand am terminat tratamentul si nu a aparut nicio recediva.