| anonim_4396 a întrebat:

Va salut! Am mai pus aceasta intrebare de 2 ori, insa nu mi-a raspuns nimeni.Chiar nimeni nu stie daca loviturile la cap si in "oua" cu mingea de handbal pot avea vreun efect pe termen lung?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin "oua". daca folosesti cuvantul ca termen vulgar pentru a desemna testiculele (desi ma gandesc ca exista si minori pe site si ar trebui sa incerci sa folosesti un limbaj admis, nu urat si vulgar), atunci sa stii sa loviturile repetate si foarte puternice pot determina probleme de fertilitate. Dar arareori o fac, oricum, nu la handbalisti care isi protejeaza zona genitala de cele mai multe ori, asa incat nu primesc prea multe lovituri. Daca te referi la altceva prin "oua" (sper), revino cu clarificari.
Loviturile repetate la cap omoara cativa neuroni. Astfel incat, la batranete o sa te prostesti mai tare decat daca nu le incasai.

| PredatoR a răspuns:

Nu au efecte pe termen lung... sunt unii care isi ia picioare in zona aia si n-au nimic.happy Daca totusi ti se pare ca ai dureri pe termin lung mergi la un medic, da' nu pra cred ca e nevoie.

| Skylerx a răspuns:

Daca nu le tratezi, poate ramane cicatrice.

| AFR81 a răspuns:

Pai,nu ma doare deloc, decat cand iau o minge in figura vad numai stele verzi, etc...Cand iau o minge in "oua", cred ca orice barbat stie ce urmeaza...Mentionez ca sunt portar.De aia am pus intrebarea asta, in fine, multumesc pentru raspunsuri.

| AFR81 a răspuns:

Am uitat sa zic,nu simt nicio durere acum, nici jos nici sus, desi am primit multe lovituri...Parintii mei imi zic sa ma las de acest sport, tocmai datorita urmarilor.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Nu are nici pe termen scurt macar. Mingea aia este atat de usoara incat oricat de tare ai incasa o lovitura nu ar trebui sa simti mai nimic, nici daca ai fii vreo muiere lesinata!

| UPSsss a răspuns:

Loviturile puternice la cap pot cauza hematomuri si sunt fff periculoase

| AverageIAlex a răspuns:

Orice lovitura are un efect. La "oua" e foarte periculos. Iar la cap, probabil te trezesti pe la 50 de ani cu Alzheimer.

| dragutz600 a răspuns:

Aoleu ce intrebarehee hee.Bun deci te intreb asa mai intai te doare? Daca te doare trebuie sa te duci la medicul de familie si el te va consulta ca sa-ti dea mai departe o trimitere catre un medic specialist care se ocupa cu asa ceva.Acolo te va consulta si vei afla daca ai ceva sau nu.Am patit si eu ceva asemanator dar nu am avut nimic, dar du-te la doctor nu ezita, poate fi periculos daca lasi de la sine sper ca te-am ajutat.Succes,si nu iti fi rusine ca te vede gol, la cate a vazut medicul.Macar de-ar fi barbatstraight face.