| antonyo a întrebat:

Va salut cu respect. Am intrat pe TPU.ro, deoarece am o problema si poate gasesc ajutor aici sau sa-i gasesc rezolvarea aici. De ceva timp am niste ginduri urite.Aceste ginduri imi apar fara voia mea iar eu le cred ca fiind realesi imi provoaca frica si spaima in permanenta. Eu cred ca un gind poate sa ramina in locul unde a aparut sa se amplifice si sa-mi faca rau adica gindul respectiv chiar sa se intinple.De exemplu cind ating un buton sau cind deschid o usa sau cind ma leg la pantfi imi apar niste ginduri ca mor ca o sa ramin orb si tot felul de ginduri urite, iar eu trebuie sa repet acele activitati de care vam dat exemplu si sa zic ceva pozitiv pina contracarez sau combat acele ginduri urite si false care apar aiurea si imi produc frica, din cauza ca eu cred ca acele ginduri ramin pe obiectele din exemplu se maresc si imi vor face rau. Cum pot sa scap de aceste ginduri false, sau sa nu le mai bag in seama sau sa nu imi mai fie frica de ele, adica sa nu mai cred ca o sa se intinple, sau sa nu mai cred in ele ca sint adevarate. Mentionez ca am gindurile mele de care ma intrebuintez ca un om normal, dar le am si pe astea false care imi produc numai frica si spaima. Cum sa pot sa intru in ele cu, curaj si sa nu le mai cred reale, si sa nu imi mai fie frica de ele, pur si sinplu sa pot sa nu le mai bag in seama? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un psiholog sau chiar la un psihiatru. Maine, nu mai amana.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este o situatie mai delicata si cinstit nu vad cum vom putea sa te ajutam noi.Trebuie sa ai incredere in tine ca nu ti se poate intampla nimic rau.Parerea mea e sa urmezi sfatul userului Brigaela avand in vedere ca e medic.

| machupicchu a răspuns:

In afara de faptul ca urgent trebuie sa mergi la medic(in cazul in care cele scrise sunt adevarate), raspunde-ti urmatoarelor intrebari :
Ce anume imi provoaca frica? frica de moarte? frica de faptul ca mi se va intampla ceva rau? Ce mi se poate intampla rau? Ce inseamna o intamplare rea? De cine imi este frica? De mine imi este frica? De oameni imi este frica? De ce?
Si daca vei fi constient ca : Nimeni si nimic nu-ti poate face rau, pentru ca numeni nu are ceva rau intentionat cu tine. Ca nimic grav nu ti se poate intampla in prezenta oamenilor, pentru ca fiecare are problemele lui si gandurile lui, ca nu are numeni timp pentru. tine in mod special.; Ca in viata trebuie sa treci prin toate si numic nu poate fi anormal. Ca mai rau decat sa mori nu se poate intampla nimic, si de ce sa mori atata vreme cat fizic esti sanatos, iar viata este frumoasa asa cu necazurile si micile bucurii pe care le trecem usor cu vederea fara sa le apreciem, ca este frumos rasaritul de soare, ca verdeata are cea mai frumoasa culoare specifica fiecarui anotimp, ca maine vei face ceea ce-ti place, sau ceva care trebuie facut chiar daca nu-ti place... etc.totul are frumusetea lui, depinde de noi sa stim sa vedem se apreciem...
Astfel, cu multa vointa si facand apel la logica vei reusi sa scapi de toate gandurile negre care s-ar parea ca ti le creezi singur.
Si cu ajutorul medicui psiholog, psihiatru vei reusi sa stapanesti definitiv modul de gandire, dar totul depinde de vointa ta si de puterea de a constientiza greseala pe care o faci poate chiar cautand astfel de ganduri...pe motiv de teama ca vor reveni.
Iti urez sanatate si multa vointa in a munci tu cu tine...si... vei reusi.

| sorin a răspuns:

Sfatul meu sa sa mergi la un psiholog.

| dianka_4861 a răspuns:

Cel mai bine du-te la biserica si vb cu preotul spovedestete si impartasestete sau daca nu la un psiholog

| lily09 a răspuns:

Acuma nu stiu daca ai vrut sa faci o gluma ...sau faci misto...sau chiar ai o problema grava? deci nu stiu cum sa iti raspund... daca ai facut o gluma. e de prost gust. daca ai facut misto.nu meriti atentia care ti-am dato... daca chiar ai aceasta problema eu zic sa consulti un medic... dar pana atunci ia niste antidepresive

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As avea si eu un raspuns.eu iau intrebarea ca fiind una normala si adevarata.Eu am inceput cu niste crize de tensiune arteriala diastolica foarte mare, desestimata fata de cea sistolica, cu frecventa cardiaca mare, etc.Incet,au inceput sa imi apare si alte crize cum ar fi pareza temporala, in partea stanga.Si un somn foarte necontrolat plin de cosmaruri si lucruri care par prea reala.Am fost internata la neuro din cauza parezei, iar pentru inima iau tratament. Miau zis ca nu poate fi vb de vreo problema la inima ci totul porneste din cap.Am inceput sa imi pierd constiinta pentru cateva secunde chiar si sa am si eu la fel ca dansul, ganduri ciudate, un fel de vederi in viitor ceea ce e f absurd.Asa ca mi-au cerut din spital si un consult psihiatric. Miau zis ca am anxietate si depresie si mi-au dat tratament. E totul din creier, toate simptomele.