| anonim_4396 a întrebat:

Vinul rosu contribuie la ridicarea tensiunii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Vinul rosu nu este indicat in hipertensiunea arteriala, din cand in cand se poate servi un pahar cu vin alb.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da!

cristian
| cristian a răspuns:

Parerile sunt pro si contra.
Dupa unii cercetatori vinul rosu baut cu moderatie ar ajuta la normalizarea tensiunii.

| nicky a răspuns:

Da, insa mai periculosa pentru tensiune este berea.

| andreutz a răspuns:

Nu numai vinul rosu, si cel alb...

| andreiolariu a răspuns:

ORICE BAUTURA ALCOOLICA RIDICA TENSIUNEA!

| mikulas a răspuns:

Dada...si eu am patit cu vinul rosu de coacaze! aproape mi a explodat capultongue

| dancoacazul a răspuns:

Vinul din coacăz negru, sigur ridică tensiunea. E bun pentru anemie. Dar nu e recomandat să întreci măsura cu el.