| totuldesprenaturasiaventura a întrebat:

Vreau sa va intreb daca ati avut de a face cu autotransplant de celule stem pentru un copil cu tulburare de spectru autist. Daca da, imi puteti spune cum a decurs operatia, la ce spital cum s-a derulat aceasta interventie? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca e ce cred eu ca e nu e nici o operatie, se face un transplant printr-o perfuzie. Acum, fiind un copil care are o tulburare de spectru autist probabil va fi sedat pentru ca nu vad cum ar sta cuminte cat dureaza ransfuzia dar in afara de asta nu cred ca e foarte invaziva, poate sa mai primeasca niste medicamente pe langa.

Cat despre eficienta...nu-s foarte multe studii care sa spuna ca ar ajuta cu ceva, stiu ca sunt unele dar exista si altele care zic ca nu are efect. Terapia asta au derivat-o de la faptul ca aparent e eficienta la copii cu paralizie cerebrala si spera ca poate pot face ceva si in cazul TSA.