| Emmy125 a întrebat:

Ajutor va rog! Am o masina de spalat mai veche Whirlpool cu deschiderea in sus. Mi s-a blocat cuva de inox. Nu merge nici un program asa ca am dat programul de scoatere a rufelor, asa am reusit sa deschid capacul.dar cuva ramane blocata. Nu pot sa ajung la partea unde se deschide. Stit ce s-ar putea face?

Răspuns Câştigător
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Da, e posibil, daca au gasit un loc pe unde sa iasa. Ruperea perdelelor ar fi cea mai mica paguba. Dar sa nu fie vreun cablu agatat/ars sau altceva ce blocheaza cuva. De aia spuneam sa scoti filtrul de scame, poate ai mare noroc si gasesti ceva acolo, ca apoi sa porneasca.

5 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu stiu ce ar putea avea. E posibil ca ceva sa agate cuva. Dar, ce?
Presupun ca ai golit-o de apa. Incearca sa scoti filtrul de scame (jos) si sa cureti acolo. Daca asta nu ajuta, chemi un specialist.

| Emmy125 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Au ramas perdelele in cuva. Posibil sa se fi agatat ele? Mi-e frica sa trag mai tare de cuva.

| Emmy125 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

S-a rezolvat. Se deschisese cuva in timpul spalarii...

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Emmy125):

Ce ghinion! Bine ca s-a rezolvat.

| MateEdith a răspuns (pentru Emmy125):

Cum ați rezolvat? Am fix aceeași problema

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Emmy125):

Da, e posibil, daca au gasit un loc pe unde sa iasa. Ruperea perdelelor ar fi cea mai mica paguba. Dar sa nu fie vreun cablu agatat/ars sau altceva ce blocheaza cuva. De aia spuneam sa scoti filtrul de scame, poate ai mare noroc si gasesti ceva acolo, ca apoi sa porneasca.