| Alexandrescu_Robi_1973 a întrebat:

Am 100L de vin si are o tenta acra. Nu am mai avut vin cu asa gust. L-am lasat sa fermenteze prea mult?

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Scoate-l de pe drojdie si pune hrean in el sa mai ia din oteteala.
Asta in caz ca nu este otet deja.
Pune vinul la un loc racoros, daca il tii la caldura, se va acri si mai tare.
Poate il poti indulci cu zahar.
O zi buna happy

| OnuOnulică a răspuns:

Nu are nici o legătură. Nu e bun pentru că strugurii din care ai făcut vinul probabil au fost trecuți. Ar fi păcat să-l arunci, interesează-te poate poți să-l mai îndulcești puțin.

| minrest a răspuns:

Cum sa fermenteze prea mult? Ce esti ageamiu? Nu, a patruns aer si s-a otetit. E o paguba destul de mare, imi pare rau.