| RaduRobertRO a întrebat:

Am găsit aici câteva informații despre păstrarea icrelor, unele metode mi se par cam... aiurea, voi cum știți ca trebuie procedat corect? https://itzone.info/cum-pastrez-icrele/

Răspuns Câştigător
| LittlePoppy a răspuns:

Sarate!
Ce se zice acolo de ulei, este pentru a nu patrunde aerul. Dar e suficient sa fie sarate. Le desarezi inainte de a le prepara.

2 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Da, asa se pastreaza cum scrie acolo. Sare si ulei deasupra.
Daca nu, prind miros si sfoiag la suprafata.

| Fatamuntilor a răspuns:

Asa se pastreaza!
DE fapt e chiar recomanat ca icrele proaspete sa fie tinute in sare cateva zile inainte de fi folosite!