| DiannaDi a întrebat:

Am gatit acum prima data paste cu midii. Midiile se simt la gust asa parca ar avea nisip, cumva nisipos la mestecat. Asa sunt ele? De gatit, sigur le-am gatit bine

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Midiile în mare, pe fundul mării trăiesc, deci gustul de nisip există.
Problema este că există în supermarket midii preparate, care doar se încălzesc.
De ce nu le-ați cumpărat pe acelea dacă aveați poftă de midii?
Ca orice vietate marină are secretele ei de gătire.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu le-ai gătit corect, asta e clar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De gatit poate le ai gatit bine, dar sigur nu le ai spalat bine

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa crezi tu ca le ai gatit bine, urmareste pe Youtube tutorialele Jamilei, ea este bucatar expert si stie cum se gatesc corect, ia notițe după rețetele ei.

| Standt a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Numai cine foloseste cratita doar ca sa manance din ea, nu ca sa gateasca, o poate lauda pe Jamila. Pariez ca bunica ta gateste mai bine decat ea.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Standt):

In bucatarie e mereu de invatat
si o copila de 16 ani, dar si o bunica de + 80
Iar la unele preparate, chiar trebuie indrumare.Sunt unele secrete care iti usureaza munca.

| Standt a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am spus eu ca nu este de invtat? Dar cine o lauda pe Jamila, chiar nu stie nici sa fiarba laptele. A copiat niste retete dar le-a copiat prost.

| dullcat a răspuns:

O recomand si eu pe Jamila.Dar parca era mai fain inainte cand nu era totul extrem de comercial pe canalul ei.

| adryang78 a răspuns:

Nu sunt suficient de fierte.

| Standt a răspuns:

Dar le-ai spalat bine?

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Midiile se simt așa fiindcă sunt absolut incorect preparate, iar textura lor este alterată. Nu știi să le gătești, asta este foarte clar.

| DiannaDi explică (pentru SydneyFunnelWeb):

Ai mancat mancare gătită de mine, ca sa imi spui tu ca nu stiu sa gatesc? Si sunt corect preparate, de pe reteta.

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru DiannaDi):

Nu știi să le prepari. N-aș mânca ceva preparat de tine nici dacă mă amenință direct Putin.

| DiannaDi explică (pentru SydneyFunnelWeb):

Dar cine ti-ar găti tie? Du-te si te plimba