| marevna13 a întrebat:

Am o papusa Beby si azi dimineata am gasit-o cu capul plin de pete. A fost pe dulap si i s-a imprimat ceva pe cap. Am incercat cu tot felul de detergenti, acetona, i-am sters din greseala si jumatate de spranceana. Cu ce as putea sa scot petele de pe cap? Parca ar fi cerneala tipografica imprimata.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Acele pete par a fi amplasate prea regulat pe suprafata.
Parerea mea este ca pot fi urma unei scule folosite la formarea capului papusii.
In acest caz, este posibil ca s-a deprins stratul de vopsea (de culoarea "pielii"), aplicat pe suprafata materialului. Asta se intampla des in si cazul materialelor de fas vopsite: dupa un timp se desface vopseaua de pe ele, in pete.

Dupa parerea mea, rezolvarea este ori o revopsire, ori lasat asa si acoperita zona afectata, cu "par" si hainuta.

4 răspunsuri:
| marevna13 explică:

Aici aveti poza cu ea: https://ibb.co/9wZqYYy

| RAY a răspuns (pentru marevna13):

Cu clor ai incercat?

| Raven a răspuns:

Indiferent ce-o fi fost, zici că a intrat în plasticul ăla, nu pare ceva doar la suprafață. Ai încercat cu alcool? Ori bicarbonat de sodiu cu puțină apă, sub formă de pastă. Mai auzisem și de ulei de tea tree (arbore de ceai), pentru petele de tuș imprimantă/cerneală tipografică de pe mâini.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai iese cu nimic, deja a intrat in structura plasticului!