| wux a întrebat:

Am o rochie din raiat de 98% bumbac si 2% elastan si as dori sa o fac sa intre la apa. Daca o spal la 50 de grade reusesc sa o micsorez cu o marime?

1 răspuns:
| raluk27 a răspuns:

Nu orice fel de bumbac intra la apa. Daca vrei sa o micsorezi, mai bine du-o la o croitoreasa. Prin spalare la temperatura mare, risti sa o strici. Apoi daca intra la apa, nu o sa se micsoreze uniform. Eu am patit asa cu o rochie din matase. A intrat la apa, dar poalele parca au ramas in colturi.