| anonim_4396 a întrebat:

Am primit o reteta de budinca de macaroane la cuptor. cu: macaroane, budinca de vanilie, lapte, zahar... etc. Si eu am uitat s-o intreb daca fierb macaroanele inainte sau le pun direct asa in vas. Voi ce ziceti? Mi s-a spus doar ca sa fie vasul cat mai inalt pentru ca se umfla. Deci ma gandesc ca pana la urma nu ar trebui sa fierb macaroanele. ca se fac ele acolo cu laptele, etc. nu? happy

Răspuns Câştigător
| MariaO a răspuns:

Macaroanele trebuie fierte inainte de a le pune in vas, indiferent de compozitie. Ele in cuptor nu au cum sa se umfle si sa se inmoaie, ci doar se vor face o masa compacta, impreuna cu celalalte ingrediente.

2 răspunsuri:
| thewomaninwhite a răspuns:

Se fierb.

| claudiu11re a răspuns:

Trebuie sa le fierbi inainte