| narcis690 a întrebat:

Apa DISTILATĂ, îndulcită cu zahăr, fermentează?
Dar dacă aceeași apă DISTILATĂ, este îndulcită cu Aspartam, Nutrasweet, sau alt îndulcitor chimic, fermentează?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu apa fermentează ci zahărul din ea. Aspartam, și ceilalți îndulcitori nu conțin material care să fermenteze. Faptul că este distilată nu schimbă situația. Se găsesc germeni de fermentare în aer care o vor face să fermenteze în final.

| relian a răspuns:

Ce combinatie arati tu nu are cum fermenta. Fermentatia se desfasoara in anumite conditii si este datorata unor ciuperci (drojdii), sau bacterii, daca ai auzit de ele,
Asa ca daca vrei sa fermenteze, trebuie sa daugi drojdie, ori bacterii lactice, acetice, sa mentii la o anume temperatura, si oxigenare dupa caz, alea consuma zaharul si elibereaza alcool, sau acid lactic si co2, cam aia este fermentatia, dupa caz.

Zaharul nu contine drojdii si nici bacterii, le gasesti natural pe fructe, struguri, in lapte si alte produse

Chestiile astea le poti afla si singur, nu trebuie sa intrebi pe nimeni pe aici, de aia ai internet, nu doar sa pui intrebari, incearca sa folosesti si pentru altceva, sa te descurci singur pentru a afla ceva.

Intri pe google si cauti ceva genul : ce este fermentatia? Sigur gasesti si in limba romana destule explicatii.

Vad sadrian desi bea vin, sau maninca iaurt, ori varza murata, muraturi, face salata cu otet, are si el o varsta, nu stie cei aia fermentatie, dar asta e, nu toti stiu, dar macar nu te bagi sa spui ceva gresit.
Drojdiile si bacteriile astea nu stau in aer, de regula stau unde am spus mai sus, poate de le ia vintu sa le duca stiu si eu la tine in casa, e si aia o posibilitate, apoi sa cada direct in apa ta cu zahar.

In cazul fermentatiei alcoolice se obtine, vin, iar aia lactica iaurt, murezi fructe, legume, iar cea acetica obtii otet, dar dupa ceai obtinut vin, sau din produsele de la fermantia alcoolica, daca adaugi bacterii acetice, se obtine otet.

Fermentatia lactica are loc si in organismele animale si in om in unele celule, in celulele musculare, sau in stomac, caz in care se produc crampe.
-Fermentatia alcoolica nu poate avea loc in organismul animal, deci nici in om, asa cum batea cimpii un nene doctor pe la nu stiu ce pot de TV din RO.

Stomacu nu-i butoi de facut vin laughing

Uite ca iar imi adusei aminte de ala, ce am mai ris, pe burta, de ce perle poate ala sa scoata.Cred ca cei cu posturi de TV de aia lor invita, se amuza lumea de timpeniile ce ala le spune.

Era vorba de ciroza, iar doctorul respectiv, a spus sa nu mai consume omu fructe multe, mai ales dupa masa, pentru ca zaharul din acele fructe in stomac fermenteaza, se face tuica, tuica ajunge la ficat si faci ciroza nealcoolica laughing cit am putut sa rad, cu asa ceva nu te mai intilnesti in viata laughing

Deci atentie nu minca fructe sau mai stiu eu ce ar putea avea pe ele drojdii, nici piine, deloc, poti face ciroza nealcoolica. laughing laughing

Chestia e ca daca zaharul se face tuica in stomac laughing hai sa glumim si noi, ala e alcool, cum mai poti sa spui ca ciroza aia e nealcoolica?
Pt ca e tot datorata alcoolului, sau poate omu voia sa spuna ca nu-i alcoolica ca nu bea omu lichide alcoolice.

Intr-adevar este si ciroza nealcoolica dar nu se datoreaza alcoolului, asa cum explica nea caisa doctor pompier sergent major la pompieri laughing

| relian a răspuns:

Daca foloszesti indulcitori si nu zahar, chiar de adaugi drojdii, atunci nu o sa fermenteze nimic, drojdiile vor energie, iar energia este obtinuta din zahar, din amidon etc, tot ce contine carbohidrati.

Dupa cum observi, alcoolul, oxigenul is produse secundare, eliberate de plante si animale afara, pentru ca nu le treibuiesc, dar le folosim noi sau alte organisme.
Banui ca vrei sa faci vin si voiai sa stii cum faci asta doaor folosind apa si zahar.
Ei uite ca mai trebuie ceva, dupa cum ovserevi nu toti oam, enii stiu, asa ca nu-i de mirare ca Isus ala din biblie sa fi facut vin din apa, asa cum intentionezi tu sa faci, iar lumea a ramas cu gura cascata ca la urs laughing

Restu sa fie poveste ca a facut din vin apa, adica asa pe loc, aduc apa, dau din degete si apare vinu.
Omu o fi facut fermentatie de asta cu drojdii si le-a aratat ca din apa face vin laughing daca mai bagi si ceva arome de pruna, sau de mai stiu eu care, chiar ca e ca si vinu laughing
Gasesti la magazine toate ingredientele, drojdii selectionate, parfuri ce dau arome de diferite fructe, faci combinatii si faci vin.

| LaviniuA a răspuns:

Trebuie bacterii in apa, altfel nu fermenteaza. Dacca bagi cateva fructe in apa, atunci o sa fermenteze. Indulcitorii nu ajuta.