| anonim_4396 a întrebat:

As dori ca vara aceasta sa gatesc cate ceva nou dar nu stiu ce. Am vrea niste retete delicioase de vara cu legume pe care la poti gasi in gradina si altele.Sau niste retete pe care le-ati incercat si va plac.

3 răspunsuri:
| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Crochete de bechamel Timp de preparare:
2 ore (complexitate ridicata)

Ingrediente:
pentru bechamel:
100 gr unt
100 gr faina alba
1 litru lapte
sare
piper
nucsoara macinata
pentru umplutura:
300 gr piept de pui fiert
pentru prajit:
faina 3 oua crude
pesmet
ulei pentru prajit

Mod de preparare:
Incepem cu prepararea sosului bechamel.Se pune untul la topit in oala in care o sa pregatim sosul.Se aduaga faina in ploaie si se amesteca bine cu lingura de lemn. Turnam laptele treptat(laptele se recomanda sa fie la temperatura camerei).Se amesteca continuu cu lingura de men.Se condimenteaza cu sare, piper si nucsoara macinata.Intre timp punem la fiert pieptul de pui. Cand este gata il tocam marunt cu ajutorul uni robot de bucatarie.Cand bechamel-ul este gata, adica pare destul de consistent, adaugam pieptul de pui si amestecam bine pana se incorporeaza totul. Punem la racit intr-un recipient intins(un platou sau o farfurie mai mare intinsa). Acoperim cu folie transparenta si si lasam sa se raceasca bine.Ne apucam de prepararea crochetelor:luam cu mana uda cate un pic de "aluat" si il formam o biluta.Aceasta o dam prin faina, ou batut si pesmet.Continuam aceasta operatie pana se termina compozitia de bechamel.Le bagam in frigider timp de 1 zi sau chiar in congelator, intr-un recipient cu capac, avand grija sa nu se lipeasca intre ele.Eu le tin de obicei in congelator, si scot cat am nevoie in ziua respectiva.Nu necesita decongelare.Se prajesc in ulei bine incins si se scurg pe un servetel absorbant.Se servesc imediat. Pofta buna!

| Diiiia a răspuns:

Iti zic ce imi place miebig grinovlecei cu costita
Ingrediente:
2 dovlecei, felii de costita afumata, cativa catei de usturoi, sare, 2 linguri branza rasa, de oaie, ulei, patrunjel verde.

Mod de preparare:
Dovleceii de taie in felii subtiri, pe lungime. Se sareaza si se frige fiecare felie pe un gratar sau tigaie pentru a se putea rula. Se acopera cu felie de costita, cu brinza rasa si felii de usturoi. Se ruleaza si se prinde fiecare rulou cu scobitoare si se prajesc in ulei. Se servesc cu frunze de patrunjel verde

| Denise_3997 a răspuns:

Daca vrei ceva bun, poti sa incerci reteta de Imam Bayildi (vinete umplute cu legume. Reteta turceasca) Am gatit-o in weekend si este super delicioasa. Poti sa-i adaugi si putina menta si iese o mancare racoritoare de vara. Uite si un link cu reteta http://www.cevabun.ro/imam-bayildi/