| WholeWorldTeam a întrebat:

As dori o reteta de clatite dulci.Adica aluatul sa iasa dulce la gust.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
CLATITE
100-120 g. faina, zahar, 2 oua batute usor, 300 ml. lapte obisnuit, 25 g. unt, topit, ulei pentru prajit.
Pune faina intr-un castron.
Fa o gaura in centru, adauga ouale si jumatate din lapte si bati bine cu telul sau mixerul, astfel incat sa obti o compozitie fara cocoloase.
Adauga treptat laptele ramas, untul si putina sare, zahar.
Bati pana obti o compozitie semi-lichida. Lasi sa stea minim 1 ora la rece.
Prajesti cate un polonic de compozitie intr-o tigaie de teflon cu fundul gros.
Intoarci dupa 40-60 secunde, apoi mai lasa-le inca 30-40 secunde.
Asezi foile pe o farfurie si acopera-le cu hartie pergament sau cu un capac.
Pofta buna si Sarbatori fericite!
Te pup!

| IepureleCuLopată a răspuns:

Mama mea punea în loc de apă minerală la clătite, suc acidulat.
Ieșeau foarte dulci, poate ț-i se pare ciudat, dar ies într-adevăr bune!

| bubulex a răspuns:

Pui mai mult zahar in aluatul clasic de clatita poti pune pentru mai multa aroma zahar vanilat pudra

| raphael90 a răspuns:

Cred ca faci compozitia normala si adaugi zahar dupa gust