| Anq209 a întrebat:

As vrea o reteta noua de limonada. Ofer fundita. happy

Răspuns Câştigător
| alex_1645 a răspuns:

Acum depinde cata vrei sa faci dar preferata mea este asta:
Apa rece minerala
1 jumatate de lamaie pentru 1 pahar mare.
1-3 linguri de zahar/miere
Daca vrei sa fie mai buna cuburi de gheata si un pai.
Adaugi 1-3 linguri zahar amesteci pana se dizolva cu lamaia pe care o storci bine bine, apoi adaugi apa minerala care ar trebui sa fie de la frigider, mai amesteci un pic si apoi cuburile de gheata si paiul. Se serveste inntr-o zi calduroasa la umbra. Daca iti placa (ceea ce sigur se va intampla) dai funda kiss.

5 răspunsuri:
| Aleccsandra a răspuns:

Http://www.retete-gustoase.ro/retete-limonada-cu-lamaie
Aici sunt tot felul de limonade!
Funditssa?

| alexralu34 a răspuns:

Apa rece( cam cat crezi tu), zeama de la o lamaie,cateva lingurite de zahar brun,alb, cu miere e mai sanatos si mai bun( cam cat o vrei de dulce), cateva frunze de menta proaspata, 2-5 cuburi de gheata, un pic de zeama de portocala, mandarina(o jumatate-o lingurita) si daca vrei un pai.Storci lamaia, zeama o pui intr-un vas,carafa pui lingurita cu zeama de portocala, amesteci bine apoi pui zaharul brun, alb sau mierea, amesteci iar bine iar si pui apa rece, cam cata crezi tu, amesteci, pui menta, si iar amesteci apoi le lasi sa se omogenizeze un pic, pui amestecul intr-un pahar si pui paiul si ghiata si in coltul paharului poti sa pui o felie de lamaie sa arate bine, iar in compozitie poti sa mai pui cateva feliute de lamaie.Sau daca vrei o limonada mai inentiva in amestec in loc de menta prospata tata pune cateva liguri ceai de menta care ii da un gust aparte si daca vrei ceva 100% natural storci mai multe lamai si nu mai pui apa si pui desigur mai mult zahar sau miere. Sper sa-ti placa!love strucklove struck

| Sonny a răspuns:

Pe langa e a zis lumea aici ti-as recomanda si niste coditze de menta, sa pui in ea, inainte sa o pui foloseste o lingurita si zdrobeste putin menta, sau strange-o intre degete. happy
Si ai mai putea folosi si niste feli de portocala, taiate cam de un deget de groase, si le pui in ulcioru in care ai facut limonada, ii da un flavor mai special.
Nu folosi zahar brun, daca vrei sa o faci dulce de tot, pentru ca se dizolva mai greu, foloseste zahar alb sau miere.

| Paty7 a răspuns:

Buna. happy Pai eu aseara am facut ceva asa. Fara lamai, dar totusi si cu lamai. Stiu, cam ciudat, dar nu stiu sa explic.

Apa minerala.

3-4 lingurite de zahar.

o lamaie feliata.

2-3 cuburi de gheata.

amesteci, gusti, dupa preferinte mai adaugi ce vrei.

Si apoi scoti lamaile.

Sper ca te'am ajutat! :*

| Corinaa_4338 a răspuns:

300 ml apa rece
6-7 lingurite suc de lamaie
1 lingurita zahar alb/zahar brun/miere
optional:cuburi de gheata,pai

amesteci sucul de lamaie cu zaharul pana se dizolva putin,adaugi apa rece, amesteci, dupa care adaugi cuburile de gheata si un pai.