Întrebare recomandată | LucaTheodor a întrebat:

As vrea sa imi fac un stand de limonada intr-un parc si as vrea sa stiu cu ce pret sa dau limonada si o reteta de limonada foarte gustoasa (preferabil sa fie cu zahar).
Pretul as vrea sa difere in functie de pahar.
100 ml, 150 ml, 200 ml.
As vrea sa mai stiu si de ce lucruri trebuie sa am nevoie pentru deschidere. Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| caminulanimalelor a răspuns:

1.Ai nevoie de PFA sau SRL.(preferabil PFA, daca n-ai 18 ani, pune pe numele unui parinte)
2. Ai nevoie de avize de la Sanepid(sau cum s-or mai numi ei acum), aprobare de la Administratia Parcurilor si Domeniului Public, cred ca si de pe la primarie, cel mai bine discuti cu un contabil.
Apoi, ca sa vinzi ai nevoie de casa de marcat.
Daca le rezolvi pe astea de mai sus, poti trece la stand.
Acesta trebuie conectat la o sursa de energie pentru storcatorul de lamai, cel mai indicat e cel care le automat, tu doar le pui pe "topogan" iar el isi face treaba.
220 poti lua din parc daca iti dau aia si ai noroc (aici intervin alte aprobari, chiar si de la pompieri... te doare capu)
Daca nu rezolvi simplu cu o baterie de tractor cuplata la un inverter si vei avea de din 24V->220V.
Ce a mai ramas...
Aprovizionare cu lamai, muuulte lamai, 1-2 lazi frigorifice, sursa de apa pentru spalat fructele si pe maini, pahare de diverse capacitati, paie, si un aparat de facut cuburi de gheata.
Cam asta e tot. cred

9 răspunsuri:
| NuConteazaNumeleee a răspuns:

Exact. Nu suntem in filme americane si ai nevoie de o gramada de aprobari...acte si tot asa mai departelaughing Auzi si tu...stand cu limonadalaughing

| LucaTheodor explică (pentru NuConteazaNumeleee):

I-a mai taci, gura sparta. Eu am cerut informatii! Nu am nevoie de ce imi spui tu. Nesimti***e!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, poti face asta afiliindu-te cuiva care are deja o afacere in zona.Sa deschizi singur aceasta afacere, numai cu acest produs, inseamna sa astepti vreo 10 ani pentru amortizarea investitiei. Sistemul-cel putin cel actual-se napusteste asupra micilor investitori ca un animal de prada.Si te asigur ca cel mai apropiat intreprinzator v-a scoate un pret mai mic decat tine, pana eliberezi terenul.Pretul limonadei la cofetaria din apropierea mea e de 3, 5 roni\litru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca esti in ro... vrei sa stai singur in parc?

| GoguSteriade a răspuns:

Aprobarile de care vei avea nevoie te vor ingropa inainte sa zici "peste." Nu suntem in SUA, sau cel putin in filmele americane, asa ca iti spun cu parere de rau sa iti iei gandul.

| mikilooooooooo a răspuns:

Sa nu uiti gheata.

| dariusbocos a răspuns:

Baiatule e o idee geniala dale pace la astia du-te fa tot ce trebuie si deschideti pe caldurile ce urmeaza o limonada cu gheata si ai dat lovitura!

| gabiforstory a răspuns:

Pai...Nu am facut asa ceva, dar ai intrebat de ce ai nevoie? Pai, de o investitie pentru lamai pentru inceput, si desigur sa faci un stand de limonada. Dupa aceea, eu as vinde la preturile urmatoare :
100 ML - 1 Leu / 50 bani ( alegerea ta )
150 ML - 1, 5 Lei / 1 lei in functie de ce ai ales la 100 ML
200 ML - 2, 5 LEI/3 LEI in functie de ce ai ales la 150 ML.
Sau poti sa vinzi la ce pret vrei tu!

funda?

| caminulanimalelor a răspuns:

Bai, lasati copilul in pace sa-si urmeze visul. Pentru a deschide standul iti trebuie sa ai minim PFA sau SRL pentru a emite bon fiscal. Recomandat PFA, cu totul actele te duc undeva pe la 3-400 lei. Apoi aprobari de la Sanepid (sau cum s-or mai numi acum), de la Administratia Parcurilor si Domeniilor Publice pentru amplasarea standului. De la mediu.
Apoi, standul trebuie sa fie legat la o sursa de energie electrica, preferabil 220 ca sa poti utiliza storcatorul de fructe (lamai in cazul tau). Asta daca nu doresti sa le faci manual, dar pentru asta trebuie iar sa fii impecabil in ceea ce priveste igiena.
Mai poti rezolva problema energiei electrice si cu o baterie de tractor cu inverter (urca tensiunea de la 24V la 220V).
Standul trebuie sa aiba si o sursa de apa pentru spalat pe maini, spalat lamaile daca se impune. Aici poti sa o rezolvi cu un bazin cu robinet.
Trebuie sa iti cumperi casa de marcat, si aia costa cateva milioane bune.
Daca ai toate astea rezolvate, ramane doar sa te aprovizionezi cu lamai(multe lamai), pahare de diverse capacitati, 1-2 lazi frigorifice pentru a tine lamaile proaspete si cu un aparat de facut cuburi de gheata, eventual servetele, dupa caz.
Sper ca ti-am putut fi de ajutor.
Apropo, daca nu ai 18 ani, nu poti face PFA pe numele tau, incearca pe numele unui parinte.