Întrebare recomandată | Pyanissta_Alexandra_1996 a întrebat:

As vrea va rog o retera de tort cu trei etaje. Orice reteta. Si sa nu spuneti doar cum se pun blaturile, o reteta intreaga va rog.

Răspuns Câştigător
| WAngel a răspuns:

Buna tortul etajat se face la fel cca si cel obisnuit. Uite retetz asta, e foarte bun.
6 oua
9 linguri faina
9 linguri de zahar
2 linguri cacao
1 praf de copt
1, 5 kg frisca
6 intaritoare de frisca
8 linguri de zahar
3-4 kiwi
Sirop:
100 ml apa
3 linguri zahar
1 fiola esenta de rom
BLAT:
Se bat albusurile bine, se pune zaharul si se mai bate putin. Se adauga galbenusurile, se amesteca usor cu o spatula. Se pune faina, cacaoa si praful de copt cernute. Se amesteca usor toate cu o spatula si se pune compozitia in 2 forme rotunde cu dimensiuni diferite, se tapeteaza cu hartie de copt. Se coace 20-25 minute la 170 grade. Cand blaturile sunt coapte, se lasa la racit, dupa care se taie fiecare in 2.
Crema:

Se bate bine frisca cu zaharul si intaritorul(se pun la inceput, atat intaritorul cat si frisca).

Sirop:

Se caramelizeaza 3 linguri de zahar, se stinge cu apa. Cand siropul e rece se pune esenta de rom. Se insiropeaza blaturile.Se ia un blat, cel cu dimensiunea mai mare, se insiropeaza se pune frisca batuta 4-5 linguri, se niveleaza frisca, se aseaza feliute de kiwi, se pune din nou frisca 4-5 linguri. Se pune blatul al doilea din aceeasi marime, se insiropeaza bine se pune frisca. Se pune blatul cu dimnesiunea mai mica, se insiropeaza, se pune frisca, kiwi din nou frisca si ultimul blat.
Fundaaa?

8 răspunsuri:
| theodorafemme2001 a răspuns:

Poti folosi o reteta normala, de la o prajitura pe care sa o faci de trei or. Funda?

| BekeAlexandra a răspuns:

Ingrediente:

Blat 1 de cacao:

6 ouă
10 linguri de zahăr
4 linguri apă
6 linguri ulei
20g cacao
8 linguri faină
1 vârf de cuţit praf de copt
Blat 2 tip pandispan:

6 ouă
10 linguri de zahăr
4 linguri apă
6 linguri ulei
10 linguri faină
1 vârf de cuţit praf de copt
Cremă de ciocolată:

1 budincă de cacao
100 g ciocolată amăruie
350 ml lapte
200 g unt 80-82% grăsime
150 g zahar pudra
2-3 picături esenţă de rom
1 compot mare de vişine fără sâmburi
Cremă diplomat:

3 gălbenuşuri de ou
250 ml lapte
1 lingură amidon ( faină)
500 ml smântână pentru frişcă
4 linguri zahăr
1 păstaie vanilie
250 g fructe exotice
15 g gelatină
Sirop blatul 1:

100 ml apă
1 lingura zahăr
2-3 picături esenţă de rom
Sirop blatul 2:

suc de compot sau siropul de la blatul 1 doar ca în loc de esenţă de rom folosiţi esenţă de vanilie
Pentru decor:

700 ml frişcă
bomboane M&M sau Skittles
figurine de marţipan
Blatul de cacao:

Mixăm gălbenuşurile cu zahărul, uleiul şi apa până amestecul creşte şi îşi dublează volumul. Mixaţi până se topeşte zahărul. Separat amestecăm faină cu cacao şi praful de copt. Albuşurile le batem spumă. Adăugăm alternativ albuşurile bătute spumă şi faina în amestecul de gălbenuşuri.

Coacem într-o tavă cu dimensiunile de 26*36 timp de 20 minute la 170 g C. Facem proba cu scobitoarea şi dacă blatul este copt îl scoatem şi-l lăsăm să se răcească apoi îl tăiem în două.

Pentru blatul de pandişpan procedăm la fel ca şi pentru cel de cacao.

Preparăm crema de ciocolată;

pregătim budinca conform indicaţiilor de pe plic şi când este fierbinte adaugăm ciocolată ruptă bucatele. Amestecăm până se omogenizează şi o lăsăm să se răcească acoperită cu o folie să nu facă crustă deasupra.

Untul îl mixăm bine cu zahărul pudră.

Adaugăm treptat untul la budincă răcit şi mixăm. La sfârşit adăugăm şi esenţă de rom.

Preparăm crema diplomat;

Punem gelatină la hidratat în 3 linguri lapte rece.

Frecăm gălbenuşurile cu zahăr şi adăugăm amidonul apoi treptat laptele rece.

Păstaia de vanilie o tăiem pe lungime şi scoatem sâmburii cu ajutorul lamei de cuţit. Îi adăugăm la amestecul de gălbenuşuri şi lapte. Punem compoziţia la foc mic şi amestecăm mereu până se îngroaşă puţin.

Adăugăm gelatina hidratată şi amestecăm până se dizolvă.

Lăsăm să se răcească.

Batem smântâna pentru frişcă ( dacă folosiţi smântână îndulcită mai scădeţi din cantitatea de zahăr de la compoziţia de gălbenuşuri) şi adăugăm puţin câte puţin din crema racită amestecând mereu. Adăugăm şi fructele şi amestecăm uşor.

Asamblăm tortul;

Pe un platou punem o foaie din blatul 1(cacao), însiropăm apoi punem toate vişinele bine scurse. Punem şi 2/3 din crema de ciocolată. Am pus mai multă cremă pentru ca vişinele le-am lăsat întregi şi erau destul de mari dar cred că dacă le tăiaţi în jumătate o să ajungă jumătate din cremă.

Apoi urmează o foaie din blatul 2, însiropăm şi punem 1/3 din crema de ciocolată.

Punem cealaltă jumatate din blatul 1 (cacao).

Foaia rămasă din blatul 2 o tăiem în două de-a latul şi o parte o punem pe mijlocul tortului să formam etajul :-). Însiropăm şi punem toată crema diplomat bine răcită ( nu este nevoie să o încadraţi ca să stea e suficient să ţineţi crema un timp la frigider şi o să vedeţi că se v-a întări suficient să stea fără să curgă). Punem şi cealaltă jumătate de blat însiropăm şi apoi lăsăm să stea la rece cel puţin 1 ora.

| Noah3 a răspuns:

INGREDIENTE
.6 oua
9 linguri faina
9 linguri de zahar
2 linguri cacao
1 praf de copt
Crema:
1, 5 kg frisca
6 intaritoare de frisca
8 linguri de zahar
3-4 kiwi
Decor:
1-2 kiwi
fructe rodiii
frisca
bombonele
Sirop:
100 ml apa
3 linguri zahar
1 fiola esenta de rom

nadina73

Bucataras Chef

imi place

comentează.

reteta favorita.
Taguri: tort, kiwi, frisca, retete Torturi

printeaza
.

Portii: 1

Timp de preparare: sub 60 minute
.

MOD DE PREPARARE RETETA Tort etajat cu kiwi:

BLAT:

Se bat albusurile bine, se pune zaharul si se mai bate putin. Se adauga galbenusurile, se amesteca usor cu o spatula. Se pune faina, cacaoa si praful de copt cernute. Se amesteca usor toate cu o spatula si se pune compozitia in 2 forme rotunde cu dimensiuni diferite, se tapeteaza cu hartie de copt. Se coace 20-25 minute la 170 grade. Cand blaturile sunt coapte, se lasa la racit, dupa care se taie fiecare in 2.

Crema:

Se bate bine frisca cu zaharul si intaritorul(se pun la inceput, atat intaritorul cat si frisca).

Sirop:

Se caramelizeaza 3 linguri de zahar, se stinge cu apa. Cand siropul e rece se pune esenta de rom. Se insiropeaza blaturile.

ASAMBLARE TORT:

Se ia un blat, cel cu dimensiunea mai mare, se insiropeaza se pune frisca batuta 4-5 linguri, se niveleaza frisca, se aseaza feliute de kiwi, se pune din nou frisca 4-5 linguri. Se pune blatul al doilea din aceeasi marime, se insiropeaza bine se pune frisca. Se pune blatul cu dimnesiunea mai mica, se insiropeaza, se pune frisca, kiwi din nou frisca si ultimul blat.

Se imbraca tortul cu frisca, se decoreaza cu feliute de kiwi si fructe rodii si bombonele argintii, aurii. Un tort nu foarte dulce, dar super super bun, merita incercat

| Vasile12345 a răspuns:

1 kg de **** de caine
400 gr de gainat de rata
800 gr de praf si tarana
si 3 penisuri de cal

| Cornelia123 a răspuns:

BLAT DE TORT, RETETE FESTIVE, TORT CU CREMA DE CIOCOLATA, TORT CU MOUSSE DE CIOCOLATA, TORT CU TREI CREME DE CIOCOLATA, TORT CU TREI FELURI DE CIOCOLATA, TRIPLLE MOUSE CAKE
TORT "TRIO DE CIOCOLATA"
15:17

Un tort exceptional de bun, cremos si ciocolatos, un tort care merita incercat! Reteta e luata de pe culinar doar ca eu am facut un alt blat, si am modificat putin cantitatile. Dupa cum se vede blatul mi-a iesit putin cam inalt asa ca in reteta am dat cantitatile mai mici astfel incat sa va iasa un blat mai subtire decat acesta. Eu l-am facut anul trecut insa abia acum am dat de pozele ratacite prin calculator.
Cremele se fac foarte usor insa trebuie foarte mare atentie cand topiti ciocolata, cand adaugati gelatina, cand adaugati ciocolata peste frisca.de asemeni este nevoie si de timp fiindca dupa fiecare etapa trebuie bagat la frigider ca sa se intareasca putin stratul de crema, altfel cremele se vor suprapune si straturile nu vor mai fi uniforme.

Ingrediente:

pentru blat:

2 oua
2 linguri zahar
2 linguri faina
2 linguri ulei
2 linguri cacao
1 lingurita praf copt

pentru crema de ciocolata amaruie:

200 gr ciocolata amaruie
100 ml frisca lichida
100 ml frisca batuta
1 plic gelatina

pentru crema de ciocolata cu lapte:

200 gr ciocolata cu lapte
100 ml frisca lichida
100 ml frisca batuta
2 plicuri gelatina

pentru crema de ciocolata alba:

200 gr ciocolata alba
100 ml frisca lichida
200 ml frisca batuta
2 plicuri gelatina

pentru decor:

100 gr ciocolata amaruie