mira
| mira a întrebat:

Ati mancat salata de alge? Am cumparat de curiozitate o cutie si a fost delicioasa.Continea:alge fierte, morcov ras, cateva aschiute de somon afumat care innobilau tot gustul, ulei, zeama de lamaie.Personal voi incerca si variatiuni pe aceeasi tema. Mira

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Algele, in sine, nu au aproape nici un gust propriu (ca si cum ai manca fan). Evident, daca sunt condimentate, daca se consuma impreuna cu alte alimente, atunci nu se observa.
Insa contin diferite componente necesare organismului uman, motiv din care se considera ca vor fi la baza mancarurilor viitorului.

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite eu personal am mancat mai tot felul de specialitati din astea, intr-adevar sint foarte bune, important sa stii cum se prepara, ce nu mi-au placut si nici nu am vrut sa mananc au fost scoicile crude, miroseau a apa de mare si erau asa de aiurea, in rest am incercat de toate si sint bune dar preparate nu crude.

| psiholoaga a răspuns:

Da, am mancat in restaurantele cu specific japonez. Nu pot sa spun ca ma dau in vant dupa alge, insa au un tip de ciuperci (urechi de lemn) care sunt delicioase calite si in salate!

mira
| mira explică:

De fapt, am vrut sa transmit inca o reteta, fiindca intrebarile despre alge au fost frecvente pe TPU. Mira

| marinelastanescum a răspuns:

Da de nenumarate ori deoarec in plimbaril mele si ale sotului meu am avut ocazia de a vizita de foarte multe ori italia si acolo cel mai mult mananci tot ce este marin.desi sotului meu nu i au placut niciodata eu sunt de parere ca sunt extraordinare, delicioase, totttttttt...

| marinelastanescum a răspuns:

Cum sa mananci scoici crude acestea se firb si in special se mananca cu salata de porumb fiert iar deasupra scoicilor dupa ce le ai fiert si le ai scos din scoica lor le poti manca cu pofta cu otet balamic si lamaie deasupra. aaaaaaa ce pofta mi ai facutii las un biletel sotului mei sa imi cumpere scoici si gamberi. buni buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mancat si eu exact cum spui tu, mira, am gasit in Billa, la kg.
Insa nu stiu cum sunt algele facute, asa putin poroase. Or fi fierte cumva? Desi nu cred ca foile de nori devin asa poroase prin fierbere...
Alte idei? De unde sa luam algele acelea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum un an am descoperit si eu la Billa salata de alge cu somon... ca sa spun? de atunci nu lipseste din frigider, este mancarea mea preferata de dimineata. Este destul de ieftina in comparatie cu alte produse pline de " E-uri " doar 25 lei kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te-a ajutat foarte mult? mi s-a spus sa incerc si eu pentru stres.