| CARMENCITA a întrebat:

Ati vopsit oua natural adica cu coji ceapa etc? Cum ati facut? Ce ati folosit pentru a vopsi ouale, ce cantitati la cati ml de apa, ce culori ies? Adica cu ce pot vopsi sa iasa rosu, galben, etc? Mi-as dori sa incerc sa vopsesc ouale natural si nu cu vopseau din comert.

Răspuns Câştigător
| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Rosu

Pastreaza foile si "camasile" cepelor rosii curatate, pe care le fierbi impreuna cu ouale timp de o jumatate de ora sau chiar o ora. Cu cat folosesti mai multe foi de ceapa si cu cat lasi ouale la fiert mai mult timp, cu atat vei obtine o culoare mai puternica. Daca folosesti o cantitate mai mica de foi, vei obtine o foarte frumoasa nuanta de mov sau lila.

Roz

Lasa ouale fierte foarte tare la vopsit in suc de fructe de merisor sau in zeama de sfecla murata.

Albastru violet

Peste noapte, lasa ouale fierte foarte tare in apa fiarta sau fierbinte, in care ai adaugat flori de violete.

Mov

Lasa ouale fierte foarte tare in suc de struguri. In cazul in care iti doresti o nuanta pastel, adauga doua lingurite de zeama de lamaie in apa deja colorata albastru violet.

Galben

Intr-o cana cu apa fiarta, adauga 1 sau 1 1/2 lingurita de turmeric (planta din familia ghimbirului, condiment cunoscut si sub numele de sofran de India, datorita pigmentului sau galben; este folosit in retetele pe baza de orez si curry) si 1/2 lingurita de otet.

Auriu inchis

Fierbe ouale tare, in apa in care ai adaugat coji si foi de ceapa galbena uscata.

Maro

Intr-o cana cu apa fiarta, adauga 1 lingura de cafea instant si 1/2 lingurita de otet.

Verde

Inainte de a lasa ouale la vopsit intr-un bol cu apa in care ai pus la fiert flori de violete, adauga 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu.

Culori pastelate

Pentru o nuanta pastelata de roz sau bleu, poti freca direct pe cojile de oua fructe de padure (afine sau coacaz negru pentru albastru deschis sau bleu, fructe de merisor sau zmeura pentru rosu si roz). Pentru obtinerea unei culori interesante si inedite, amesteca zeama fructelor sau freaca ouale cu ambele tipuri de fructe de padure.

3 răspunsuri:
| NoCharachter a răspuns:

Sincer e mai bine in coji de ceapa. In vopsele, strica gustul oului.

| alejinxique a răspuns:

Nu am incercat cu coji de ceapa, dar tot asa foarte practic poti sa pui intr-un borcan cu apa f fierbinte hartie creponata si sa o apesi cu o lingura. obtii vopsea, si nu trece prin coaja. Sa imi zici si mie daca merge cu coji de ceapa. Interesant totusihappy

| MarisAlin a răspuns:

Pai daca vopsesti cu ceapa o sa iasa culoarea maro dar daca vrei sa faci floricele pe oua sti ce sa faci: iei un ciorap de ala maro subtire ce se pune pe picioare nu stiu cum ii zice si iei oun trifoi si pui oul in ciorapul ala si asezi trifoiul sa fie lipit de ou in ciorap si bagi in vopsea de oua sa lasi sa se vopseasca bine si atunci cand scoti oul din ciorap iese un model fain de trifoi sau oti sa pui si altceva nu numai trifoi bafta da-mi si mie te rog funda:d