Întrebare recomandată | TedoraTeo a întrebat:

Buna!
Acum ca am intrat in post as dori sa stiu in ce moduri as putea prepara soia.

5 răspunsuri:
| etudor a răspuns:

Cel mai simplu este sa intri pe MOZILA si sa -ti scrii dorinta: cum pot prepara "soia"in diferite mancaruri de post?
Vei gasi "n"posibilitati de a gati soia (de post).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu am mancat si sunt foarte foarte bune:
SNITELE DIN SOIA
1 pachet felii soia, 200 gr. faina 000, 150 ml.apa, 300 gr.pesmet,500 ml. ulei.
Se pun felile de soia la fiert intr-o oala cu sare se lasa la fiert 30 minte apoi se scot intr-o strecuratoare si se lasa la scurs foarte bine.
Intr-un castron punem 150 ml.apa adaugind incet 200 gr. faina pina devine un amestec ca la clatite punem sare dupa gust.Cind sau scurs bine feliile le luam si le dam prin acest amestec, separat intr-o farfurie punem 300 gr.pesmet prin care trecem smitelul de soia prin el, punem uleiul la incins intr-o tigaie adaugind snitelele, le lasam sa se prajeasca bine, le scaotem cu o paleta pe o farfurie cu servetel pe ea ca sa se scurga uleiul.
Poti sa le servesti ca atare sau cu garnitura de piure si cu salata verde.
Te-am pupat!

| gicuta1 a răspuns:

Buna, o poti folosi la mancare de cartofi in loc de carne, tocanita cu ceapa, ardei si soia, snitele din soia.