| Alexandra_Raissa_1978 a întrebat:

Am bagat la congelator cartofi! Si vreau sa ii prajesc, dar nu stiu cum.Ar trebui mai intai sa-i dezghet...sau sa ii pun asa cum sunt ei? Vreau o reteta cat mai rapid ca vreau sa fac astazi!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Decongelarea o faci prin lasare in apa fierbinte. Apoi ii strecori. Daca vrei niste cartofi prajiti foarte buni faci asa:
ii tai in bucati mai groase de cat de obicei (daca sunt cat un ou ii tai in 4), se pun la fiert 10-15 min. impreuna cu sare (un varf doua de cutit), dupa care se strecoara de apa si se prajesc la foc moderat in ulei incins. In timpul prajirii se presara usturoi taiat marunt. Cind sunt gata prajiti, se adauga mujdei si se presara cu mix de ingrediente pentru pui.
Se servesc ca garnitura pentru fripuri sau se pot consuma simpli.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca cartofii sunt deja taiati precum ca aia de prajit, ii pui direct in tigaie fara sa ii mai decongelezi. Daca vrei sa ii pui la cuptor, ii poti decongela prin a-i lasa cateva ore afara sa se dezghete singuri, fara ai baga in apa. Dupa congelare, se pun intr-o tava cu o hartie de copt, se pun cartofii peste, se stropesc cu ulei peste, se poate rasfira un pic de sare peste si arome. Se lasa la cuptor pana prind o culoare aurie. (la final mai poti pune sare/arome dupa gust daca mai necesita).

Daca ai luat cartofi normal si i-ai pus in congelator, dezghetati vor deveni foarte suculenti, foarte moi la atingere taman buni de aruncat.
Cartofii pentru gatit, exclus cartofii feliati deja pentru prajit, se pastreaza la loc racoros intr-o camara. Se pastreaza foarte bine si pana la 2-3 saptamani, nu se strica deloc si sunt mai comestibili decat aia bagati in congelator.

Eu ii pun la congelator doar pe cei care sunt pentru prajit, restul ii pastrez in camara.

| K0sti a răspuns:

Asa cum sunt! Exista si in comert cartofi congelati!

Parul lung si minte scurta, femeie nepriceputa... zice un vechi proverb!

| untu a răspuns:

Buna! Cine v-a zis sa bagati cartofii in congelator? Cartofii congelati nu sunt buni de consum, pentru ca ingrasa si sunt cancerigeni! ww.realitatea.net/adevarul-despre-cartofii-pastra-i-la-congelator-mai-mananci-vreodata_1905881.html

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Ar trebuie decongelati inainte. baga-i in apa fiarta ca sa se decongeleze mai repede sa nu astepti
taie-i nu prea gros nu prea subtire ca sa se faca bine si la interior(amidonul ala nu prea e bun asa crud)
pune-i in tigaie cu putin ulei sa fie mai sanatosi
intoarce-i de 2-3 ori
la final cand ii pui pe farfurie poti adauga branza sau cascaval ras sau vegeta(eu nu prefer vegeta)

pofta buna!