| Crantea_Claudia_1994 a întrebat:

Buna am facut azi fursecuri dar mi se farama rau si nu stiu ce am gresit am pus 4 oua 3 cesti de zahar, 3 de ulei, 7 de faina si un varf de lingura de praf de copt si jumatate de fiola esenta de rom.ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa parerea sotiei mele ai bagat prea mult ulei si oua. Se mai poate si sa nu-l fi lasat destul sa se "odihneasca". Cauta pe net ca sunt o gramada de retete incercate. Uite! Iti recomand o fosta colega de serviciu care are o pagina si face mancare si pentru evenimente: http://p.pw/bajAcf Are retete foarte bune.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ideea de bază la orice rețetă este că trebuie să iei acele cantități drept orientative, nu obligatorii.
Niciodată ouăle, ceștile, lingurile etc. nu sunt identice. Nici făinurile (când vorbim de aluaturi) nu au toate aceleași proprietăți.
Va trebui să greșești odată sau de mai multe ori până o să simți la mână când e aluatul gata - nici prea lipicios, nici prea sfărâmicios, numai bun de întins în foi.
Baftă în continuare!

| anonimg a răspuns:

Data viitoare pune niste banane ca sa se "lege" toata munca ta. happy

| Danielachan a răspuns:

Cred că ai folosit prea puţină făină şi prea mult zahăr.