| Ionutz_Zimbru_1995 a întrebat:

Buna!
Am o problema cu masina de spalat. e un indesit cu incarcare laterala. Face un zgomot infernal, se ating niste componente in timpul centrifugarii, se aude ca si cum s-as-ar zgaria ceva. Si gasesc plastic alb (ffiricele subtiri) in cuva. Aveti idee de la ce ar putea fi?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Probabil s-a desprins (ori descentrat) rulmentul care susține tamburul în cuvă și acum freacă undeva pe lateral mai ales când merge centrifuga (datorită forței mari care tinde să apropie cele două părți).
Nu ai cumva și scurgeri ușoare de apă sub ea? (nu e musai, dar nici imposibil).
Oricum, eu aș scoate cuva afară și aș verifica rulmenții, presetupele, dar și bucșa sau „păianjenul" unde se prind acestea.

| Holiday a răspuns:

Studiaza bine interiorul cuvei, s-ar putea sa-ti fi cazut ceva dintr-o haina si sa fi ramas agatat de gaurile centrifugii iar cand se invarte loveste de ceva.

| Ionutz_Zimbru_1995 explică:

Nu e de la haine. Inainte sa le pu am desfacut filtrul si am scos cateva monezi. Am scos si furtunul si l-am curatat, sa fiu sigur. Si dupa ce le-am montat, am avut grija sa nu ramana nimic prin buzunarele de la haine. E ceva de la masina...