| elenamarian95 a întrebat:

Am un congelator Arctic C256 cu 6 sertare,as vrea sa stiu daca dau pe functia de congelare rapida(ledul portocaliu) imi va congela mai repede congelatorul? Mentionez ca mi s-a aprins ledul rosu care indica o temp prea ridicata, iar congelatorul nu a mai fost pus in functiune de vreo 7 luni.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti recomand sa folosesti congelarea rapida daca aparatul n-a fost folosit timp indelungat, fiindca se poate strica.
Intai curata bine interiorul congelatorului, dupa care lasa-l golit sa se raceasca, pana ce se stinge Led-ul rosu.
Abia dupa stingerea Led-ului rosu incepe sa bagi alimente in congelator, dar intai cele ne-perisabile, scoase din frigider si pe urma cele congelate. In aceasta faza deja pre-racita se poate activa congelarea rapida, dar preferabil pentru cat mai putin timp.
Trebuie sa tii cont ca, congelarea "normala" a unui "plin" cu alimente poate dura chiar si o zi intreaga, iar ceea rapida poate fi pana la 6-8 ore,

| elenamarian95 explică (pentru Bula):

Multumesc mult!

| elenamarian95 explică (pentru Bula):

Ledul acela rosu s-a aprins dupa 12 ore dupa ce i-am dat drumul.Este normal? Sau cand dispare? Mentionez ca in interior cingelatorul nu este inca rece in conditiile in care l-am pornnit de aprox.14 ore.

| Bula a răspuns (pentru elenamarian95):

Daca se aude ca functioneaza motorul compresorului, atunci radiatorul trebuie sa se incalzeasca, iar interiorul sa se raceasca.
Daca nu auzi pornit compresorul nici de aproape, atunci scoate-l din priza pentru 2-3 minute, dupa care baga-l inapoi. De regula, atunci trebuie sa porneasca macar pentru cateva secunde.
Daca compresorul nu porneste, interiorul nu se raceste, radiatorul nu se incalzeste si arde si Led-ul rosu (de avarie) atunci ai o defectiune (ori la termostatare, ori la comanda motorului). In acest caz trebuie depanat de un specialist frigotehmist, cunoscator.