| LarisaChe07 a întrebat:

Buna! Cum as putea sa curat perechea asta de adidasi? Sunt pretentiosilaughing

https://ibb.co/gF5c09W

https://ibb.co/w6Nh0cc

https://ibb.co/8NwWS7j

I-am luat mai mult pentru ploaie/noroi ca sa nu ii stric pe cei buni dar sunt foarte cumplicat de curatat pentru ca au acel tag off-white, sunt dintr-un material de panza usor deformabil, au 2 randuri de sirete care sunt greu de dat jos, tepii din fața care se pot rupe usor, prindere cu arici si catifea pe lângă.
Ma gandesc ca daca ii bag la masina de spalat se vor strica sigur, si sa ii spal manual cu o perie, se va strica acea panza din care sunt facuti. Au fost doar 1300 de lei, dar nu vreau sa ii stric la prima spalare. Ce pot face?

17 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din moment ce ai platit salariul minim pentru ei, cred ca ai putea sa ii duci la o firma care cu asta se ocupa.Cauta pe Facebook, pe mine ma uimesc mereu pozele before si after, chiar merita sa cureti sau sa readuci la viata orice pereche de incaltaminte veche, uzata etc.Firmele aceste fac o treaba foarte buna si pretul e infim raportat la investitia initiala.

Un exemplu gasit pe Facebook https://www.facebook.com/100387329150697/posts/193274756528620/?app=fbl

| LarisaChe07 explică (pentru dullcat):

Salariul minim nu era 1600-1700? Am vazut la stiri mai de mult.
Da oricum, cu tot cu transport tocmai din SUA, cam atat au fost.

Nu prea mai vreau sa o duc la curatat. Am dus mai de mult o pereche care are putina catifea pe exterior ( Jordan 1 high dark mocha) si au stricat-o de tot.

| dullcat a răspuns (pentru LarisaChe07):

Poti incerca la alte firme, sigur sunt multe in Bucuresti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asta e caterinca, nu? De maxim 500 RON iti luai ceva waterproof din material cum trebuie, usor de curatat. Si nu, niciodata nu bag bocanci/adidasi in masina de spalat. La interior spray igienizant, iar la exterior burete ud/jet de apa.

| LarisaChe07 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e caterinca. Stiu ca cu 500 imi luam ceva waterprooft, dar intentia mea nu a fost sa merg prin rau sau pe la vulcanii noroiosi cu ei; doar ploaie usoara, bălți si cam ce se mai gaseste prin Bucuresti cand ploua... Si am vrut totusi sa se potriveasca cu categoria de haine pe care o port.
Perechile astea nu valoreaza atat, pleaca la retail cu 160$ si din fabrica probabil cu 15$, doar ca sunt perechi cu un numar limitat si intr-o zi dispare de pe retail si apare pe resell cu un pret mai mare, care uneori mai creste sau scade, in functie de hype-ul pe care il are si de vechime. Multe perechi sunt peste 1000$, unele ajung si la 10.000$-15.000$ sau chiar si mai sus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LarisaChe07):

Ceva tot e gresit aici. Cunosc milionari in euro si nimeni nu arunca bani pe asa ceva. NIMENI. Bine, daca esti proxenet sau mai stiu eu ce traficant de droguri/beizadea de parlamentar/politician infect, poate. Chiar sunt curios, de unde mama ma-si iti permiti sa arunci banii astia si sa zici si "doar 1300 de lei"? Stiu oameni care au brevet de pilot, care vineaza si au pusti la care doar luneta a fost 3-4.000 EUR, si nici unul nu zice ca a dat pe ceva "doar niste mii de lei". Ca sa revin la intrebare, si eu pentru ploaie usoara si mers prin oras mi-am luat niste Columbia redusi de la vreo 500 la cam 330. Lei, nu euro. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A, da, gata, am vazut. Cartiere rezidentiale. Si cum au sarit de la 3000 salariu la cartiere rezidentiale? Erau bugetari cu functii numa' bune de uns cu spaga, corect? Nu te judec pe tine, ca nu iti alegi parintii sau ce decid ei sa faca, sunt doar curios.

| LarisaChe07 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai depinde. Daca te doare in f*nd de haine, n-ai decat sa te imbraci cu ce vrei, chiar daca dai 4000$ pe luneta. Dar pe mine asta ma pasioneaza.

| LarisaChe07 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu erau bugetari.
S-au imprumutat, au riscat putin dar a meritat. Uneori mai merita sa risti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LarisaChe07):

Hmmm, tot nu se leaga ceva. In fine, cel mai probabil nu ti-au zis tie tot. Stiu si oameni in imobiliare, stiu cum au facut chestii gri la un moment dat dpv fiscal, si mai ales cum au tras ani buni ca sa ajunga sa traga un bloc-doua. Fara conexiuni cu iz penal in politic si administrativ nu ajunge nimeni de la 3000 RON la blocuri de 8-10 etaje peste noapte si mai ales daca chiar muncesc pe bune sa ajunga la nivelul ala nu isi educa copiii cit sa aiba haine in dulap de valoarea unui apartament. Discut inclusiv de familii care controleaza lanturi hoteliere sau care au facut milioane de dolari din diverse site-uri in perioada boom-ului internetului. Oricum, decat sa ingropi banii in droguri, mai bine in haine. Ai grija de tine si incotro te indrepti, ca aparent altii nu prea au. Sau efectiv nu stiu/pot/au timp. Sanatate si claritate sa ai!

| LarisaChe07 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu au inceput direct cu blocuri rolling on the floor Au inceput cu 2 case.

Merci

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LarisaChe07):

De la 2 case la blocuri nu sari in citiva ani, si nici fara pile/chestii cel putin gri, daca nu din sfera penalului. Oricum, nu e treaba ta, pana la urma. Tie iti cad niste bani din cer pe care nu ai invatat vreodata sa ii pretuiesti la adevarata lor valoare si asta e. Cum ziceam, iti doresc ca intr-o zi sa te trezesti la realitate. P.S. Salariul minim e 3000 brut, 1.898 net.

| LarisaChe07 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mna... nu stiu exact.
Primul bloc l-au facut mai mult din avansuri.

| StrawberryShortcakes a răspuns:

Bună bună
Eu îți recomand să îi trimiți la o firma de curățat pantofii, merită și o sa vina ca și noi!

| LarisaChe07 explică (pentru StrawberryShortcakes):

Nu prea am incredere sa ii dau pe mana oricui.

| StrawberryShortcakes a răspuns (pentru LarisaChe07):

Având în vedere ca e o firma care este cu certificat și are oameni care se ocupa special cu asta nu prea te înțeleg?‍♀️

| LarisaChe07 explică (pentru StrawberryShortcakes):

Mi-au stricat o pereche mai de mult.