| bya2000 a întrebat:

BUNA!
Dati-mi si mie niste retete de inghetate experimentate de voi (pe care le-ati mai facut).
Dar sa contina alimente la indemana (ex. oua, iaurt)
Nu cine stie ce ingrediente.
Dau funda pentru cea mai delicioasa!

2 răspunsuri:
| dadipink a răspuns:

Iti trebuie:
8 oua
8 linguri zahar
gem de fructe[daca vrei]
fructe
cacao
smantana pentru frisca sau 500 ml frisca Creme Pattiserie
Prepari asa :
Separi ouale. galbenusurile le freci cu zahar. iar albusurile le bati spuma. Apoi prepari frisca.Torni albusurile batute spuma peste galbenusuri, iar apoi peste frisca. Separi in doua. Intr-o parte adaugi cacao, iar in cealalta fructe si gem. apoi il pui in boluri la inghetat. Pofta buna! Funda?:*

| SmileKittyGirl a răspuns:

Ai nevoie de:-iaurt natural
-fructe alese de tine
-un pahar
-o lingurita
-folie.
Amesteci iaurtul cu fructele, toarna amestecul in pahar, bagi lingurita, acoperi cu folia si o pui in frigider pana se intaraste.
Daca e gata, poti sa scoti inghetata din pahar. Pofta buna!