| AndreeaDiana0412 a întrebat:

Dati-mi si mie o reteta de inghetata cu lamaie. Fundawinking

Răspuns Câştigător
| andreyutzha a răspuns:

Inghetata cu lamaie
Ingrediente
Sucul si coaja de la 1 lamaie mare
200g de zahar
250ml de lapte
250ml de smantana cu 40-60% grasime sau smantana pentru frisca, rece

Mod de preparare
1. Combinati zaharul cu coaja de lamaie intr-un robot de bucatarie. Mixati pana ce coaja de lamaie este bine maruntita.
2. Intr-un bol mediu, amestecati zaharul aromat cu coaja de lamaie si laptele pana ce zaharul s-a dizolvat, apoi incorporati zeama de lamaie. Intr-un bol separat, bateti smantana pana ce se intareste. Incorporati usor smantana batuta in amestecul de lamaie cu lapte pana ce se omogenizeaza.
3. Turnati amestecul obtinut intr-o forma de 23x13 cm si acoperiti cu folie. Lasati la congelator pentru 3 ore sau pana devine ferma.

Sfat: Ca sa evitati formarea de cristale de gheata in inghetata, scoateti-o din congelator din ora in ora (poate chiar mai des) - in primele 2-3 ore - si amestecati. In felul acesta este mai cremoasa inghetata

4 răspunsuri:
| andreyutzha a răspuns:

Ingrediente:
- apa jumatate de L
- zahar jumatate de kg
- coaja de la o lamaie
- zeama de la trei lamai
Modul de preparare:
Puneti intr-o cratita jumatate de litru de apa cu jumatate de kg de zahar. Dupa ce se topeste complet zaharul puneti apa la fiert doua minute. Adaugati coaja de la o lamaie, acoperiti cu un capac si lasati asa o jumatate de ora. Adaugati zeama de la trei lamai, treceti compozitia printr-un tifon, turnati-o in sorbetiera si puneti-o in congelator.

| AddictedToLife a răspuns:

Daca ai blender:pui cateva felii de lamaie inauntru(fara coaja) si iaurt, le lasi sa se faca gen pasta. Apoi lasi pasta la congelator cateva ore si gata!

| Didu25 a răspuns:

Ingrediente pentru inghetata cu lamaie

50 grame coaja rasa de lamaie
100 grame suc de lamaie
200 grame zahar
3 oua
400 grame smantana
o lingurita esenta de vanilie.

Intr-o cratita amesteca coaja de lamaie cu sucul de lamaie, zaharul, ouale, jumatate din cantitatea de smantana si esenta de vanilie.

Tine cratita la foc mediu, pana ajunge la punctul de feirbere. Amesteca ingredientele continuu. Dupa ce fierbe, lasa crema sa se raceasca, timp de cateva ore. Cand e rece, adauga si restul de smanatna si amesteca din nou totul foarte bine. Transfera crema intr-o caserola si las-o la frigider timp de o ora. Dupa o ora amesteca din nou crema. Repeta procedeul de 4-5 ori, pana cand crema se raceste uniform.