| akcentdiana a întrebat:

dati-mi si mie o reteta usoara de chec, funda

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite aici, http://www.egustos.com/chec-pufos/
Poftă bună!
Pa, pa.

| ocrucianu a răspuns:

Http://www.laurasava.ro/2007/03/22/chec-simplu-economic/
E o reteta usoara, fara albusuri separate, fara batut spuma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
CHEC
2 oua, 1 cana zahar, 1/2 cana lapte, 1/2 cana ulei, 2 cani faina, 1 plic praf de copt, 2, 3 linguri cacao, pentru efectul marmorat
Se sparg ouale, intregi si se adauga zaharul.
Se mixeaza putin.Se adauga laptele si uleiul si faina cu praful de copt, cernute.
Se toarna apoi aluatul in forma de chec, lasand putin aluat deoparte pentru a-l amesteca cu cacao ( doua, trei linguri).
Compozitia de cacao se toarna in mijloc.
Dai forma la cuptor 35-40 de minute ( faci testul cu scobitoarea).
Se pudreaza cu zahar praf, se feliaza si se serveste cu pofta.
Te pup!

| mola a răspuns:

Http://www.retetecalamama.ro/......eteta.html
Timp de pregatire: 15 minuteTimp de coacere: 1 oraTimp total: 1 ora si 15 minuteTava de 36×12 cm. Portii: 24Ingrediente:
200 de grame de unt
250 de grame de zahar
2 plicuri de zahar vanilat
3 oua mari
300 de ml. de lapte
50 de grame de cacao
500 de grame de faina
1 plic de praf de copt
Preparare:Pentru ca prepararea dureaza foarte putin, cuptorul se aprinde de la inceput si se fixeaza la 180 de grade Celsius.Se mixeaza untul moale (la temperatura camerei) cu 200 de grame de zahar si cele 2 plicuri de zahar vanilat:

Nu e necesar ca zaharul sa se dizolve in masa de unt, doar sa se obtina o compozitie cremoasa.Se adauga 1 ou intreg:

Se mixeaza rapid, pana la incorporarea oului in unt si se adauga urmatoarele oua, pe rand, mixand dupa fiecare. (Daca se intampla ca amestecul din bol sa aiba un aspect de crema taiata, nu va ingrijorati: checul va fi la fel de reusit, l-am facut de sute de ori si am avut parte de tot felul de experiente. ) Se obtine o crema bogata:

Faina se amesteca cu praful de copt si se adauga in compozitie cate o lingura, alternand cu 250 de ml. de lapte turnat cate putin si amestecand cu grija (ca sa nu imprastiati faina peste tot :P ). Se obtine un aluat fluid, dar destul de dens, daca vi se pare prea tare puteti sa mai adaugati 3-4 linguri de lapte (cat e nevoie) pana la obtinerea unei compozitii vascoase:

Se toarna 2/3 din compozitie intr-o forma de chec mare, a mea are 36/12 cm (daca aveti forme mai mici faceti doua checuri, altfel riscati sa se reverse in cuptor), captusita cu hartie de copt sau unsa cu unt si tapetata cu faina:

Treimea de aluat ramasa se omogenizeaza cu cacaua amestecata in prealabil cu cele 50 de grame de zahar ramase si cei 50 de ml. de lapte pastrati, apoi se toarna in forma, peste aluatul cu vanilie:

Cu ajutorul unei furculite, se adanceste aluatul cu cacao in cel de vanilie si se roteste in interiorul formei, pentru obtinerea efectului marmorat:

Se introduce forma in cuptor si coace la 175 de grade Celsius timp de 50-60 de minute, relevant fiind clasicul test al scobitorii care, introdusa in chec, trebuie sa iasa curata atunci cand checul este copt. In niciun caz, nu deschideti usa cuptorului in primele 30-35 de minute. Daca vi se pare ca se rumeneste checul prea tare fara a fi copt in interior (ceea ce va da de stire scobitoarea) reduceti focul la 165 de grade, acoperiti checul cu o coala de hartie de copt umezita si continuati coacerea pana e gata.

Checul copt se rastoarna, cu tot cu forma, pe o parte (pe partea cea mai lunga, desigur :P ) si se lasa in aceasta pozitie pana se raceste, pentru a evita "lasarea" aluatului. Dupa ce s-a racit, se pudreaza cu zahar praf sau se acopera cu o glazura:

Se taie in felii si se serveste simplu sau alaturi de cafea, un pahar cu lapte etc.

Pofta buna & sper ca te-am ajutat.

| Alexandru98 a răspuns:

Se bat (cu mixerul) ouale cu zaharul, se adauga uleiul si faina amestecata cu praful de copt si zaharul vanilat.

In tava unsa cu margarina si tapetata cu faina se toarna jumatate din cantitatea de aluat. Cantitatea ramasa se omogenizeaza cu cacao si se toarna peste aluatul din tava. Optional, se pot presara deasupra nuci, stafide sau rahat.

| adinaiuliana a răspuns:

Compozitie: 3-4 oua, 1 jumatate cana zahar, 1cana ulei, o canita de lapte, 3 cani de faina, 1 plic de praf de copt, cacao.
Preparare: Se bate zaharul cu ouale, dupa se adauga ulei si lapte, apoi faina si praful de copt.La urma se pune 1 cana din compozitie cu cacao. Forma se unge cu ulei si se stropeste cu putina faina apoi pui compozitia la copt.
Se pune la 170 grade, 50 de minute.

| Bristena a răspuns:

Buna!
Am scos de pe net special pentru tine urmatoarele retete :

Ingrediente - Chec din albusuri cu mac

3 albusuri
130 zahar
60 g faina
1 lingura amidon
1/2 praf de copt
50 g unt(ulei)
coaja de lamaie
2 vanilii
3 linguri de mac
decor:
ciocolata 70g
frisca lichida 2 linguri
Mod de preparare - Chec din albusuri cu mac
Se bat bine albusurile spuma, se pune zaharul si se bat pana ce lucesc, se adauga praful de copt amestecat cu faina si amidonul. Se amesteca cu o paleta usor de sus in jos, se pune untul topit, coaja de lamaie si vaniliile. Se amesteca bine dupa care la final se pune macul.
Se unge o tava de chec cu unt se pune compozitia si se da la cuptor 30 minute.
Se pudreaza cu zahar praf sau cicocolata topita.
Ciocolata se topeste cu frisca dupa care se glazureaza checul
Timp de preparare: sub 30 minute minute

Ingrediente - Chec cu smantana si ciocolata

180 g crema de unt Milli
3 oua
150 g zahar
250 ml smantana pentru frisca
50 g ciocolata
20 g cacao
150 g faina
1 praf de copt
esenta de vanilie
Mod de preparare - Chec cu smantana si ciocolata
Ciocolata o topim, o lasam sa se raceasca.
Smantana o batem pana obtinem frisca.
Separam albusurile de galbenusuri si le batem spuma tare cu un praf de sare.
Crema de unt o mixam cu zahar si esenta de vanilie. Adaugam pe rand galbenusurile, mixand bine dupa fiecare. Urmeaza ciocolata, apoi faina amestecata cu cacao si praful de copt.
La sfarsit, incorporam frisca si albusurile spuma, amestecand usor.
Aluatul obtinut il turnam intr-o tava bine unsa cu unt si dam la cuptor la foc mediu. Facem proba scobitorii.
Se lasa la racit in tava, se rastoarna pe un platou si se presara cu zahar pudra.

Ingrediente - Chec cu mere si caramel

2 oua
150 g zahar
100 g unt
220 ml lapte
250 g faina
1 praf de copt
1 lingurita scortisoara
1 mar mare
Pentru crusta:
3 linguri faina
3 linguri zahar
1/2 lingurita scortisoara
1/4 lingurita nucsoara
2 linguri de unt moale
1 lingura nuca macinata
Pentru caramel:
100 g zahar
1 lingura unt
50 ml frisca lichida
Mod de preparare - Chec cu mere si caramel
Untul moale la temperatura camerei se mixeaza cu zaharul si un praf de sare. Adaugam ouale unul cate unul mixand bine dupa fiecare. Turnam laptele caldut, putin cate putin, apoi incorporam usor faina amestecata cu praful de copt si scortisoara. Marul il dam pe razatoarea cu ochiuri mari sau se taie cubulete, dupa preferinta si se incorporeaza in aluat.
Compozitia se toarna intr-o tava de chec bine unsa cu unt si tapetata cu faina.
Crusta:
Se amesteca faina, cu zaharul ( de preferat pudra), scortisoara, nucsoara si nuca macinata. Punem si untul si repede repede framantam cu varful degetelor pana obtinem niste firimituri pe care le presaram deasupra alutului de chec.
Dam tava la cuptor la foc mediu, pana se rumeneste. Se face proba cu scobitoarea.
Caramel:
Zaharul se caramelizeaza la foc mic. Cand a devenit lichid adaugam untul si frisca, cu atentie si omogenizam. Fierbem la foc mic pana se topeste zaharul si sosul s-a ingrosat. Se lasa la racit.
Checul rece se acopera cu un strat de caramel si se portioneaza.

Ingrediente - Chec cu branza si ciocolata

100 g unt
150 g branza Almette
200 g zahar
3 oua
220 g faina
1 praf de copt
esenta de vanilie
Pentru umplutura:
100 g ciocolata
150 g frisca lichida
Pentru decor:
100 g frisca lichida
bilute de ciocolata
Mod de preparare - Chec cu branza si ciocolata
Ideea acestui desert mi-a venit din necesitate. laughing Aveam niste ciocolata de la Mos si nu stiam ce sa fac cu ea.
Dupa o scurta, dar minutioasa cautare prin frigider, am decis sa fac un chec cu branza, pe care l-am imbunatatit laughing cu crema de ciocolata.
Untul moale la temperatura camerei l-am mixat bine impreuna cu crema de branza. Am adaugat 100 g zahar (pudra) si am mixat pana am obtinut o crema fina.
Ouale le-am separat, galbenusurile adaugandu-le in crema de branza, unul cate unul, mixand bine dupa fiecare. Faina am amestecat-o cu praful de copt si am adaugat-o la crema, mixand usor.
Albusurile le-am batut spuma tare cu un praf de sare. am adaugat restul de zahar si esenta de vanilie si am mixat pana am obtinut o bezea lucioasa. Am turnat peste amestecul cu branza si am omogenizat.
Am copt in tava de chec tapetata cu hartie de copt, la foc mediu, pana s-a rumenit deasupra.
Umplutura:
Ciocolata se topeste impreuna cu frisca, se omogenizeaza si se da la rece. cand incepe sa se intareasca se mixeaza pana obtinem o crema pufoasa.
Checul racit il taiem in felii potrivit de groase. Tava in care am copt se tapeteaza cu folie alimentara.
Ungem fiecare felie de chec cu crema de ciocolata si reconstruim checul in tava. Se acopera cu folie si se da la frigider pentru minim 1 ora.
Se orneaza cu frisca si bilute de ciocolata.
Portionarea se va face oblic, astfel incat dungile de crema vor fi paralele.winking

Astea au fost cele mai usoare retete care le-am gasit.Si crede-ma sunt foarte gustoase, am facut si eu happy

Sper ca te-am ajutat!