| Elisa92 a întrebat:

De cateva zile frigiderul raceste in etape. Lumina este aprinsa permanent, insa uneori gasesc mancarea rece si alteori calda (si bineinteles alterata). Sa fie stricat compresorul? La ce firma imi recomandati sa apelez pentru verificare (sa vina acasa)? Mentionez ca frigiderul nu mai are garantie.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se inchide bine usa daca iti sta becul aprins. Vezi cum asezi oalele in interior.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Frigiderul nu mai are freon trebuie încărcat cu freon din aceasta cauza nu răceste, caută pe google servis reparatii frigidere sună i si vin ei acasa si in 2 ore il repară. Ce marcă de frigider ai? Este cu decongelare automată?

| relian a răspuns:

Pai daca lumina este aprinsa permanent, aia e de vina, lumina din frigider este din aia cu filament si daca sta aprinsa face caldura.Chestia este de unde stii tu ca sta becu ala aprins permanent? Cand inchizi usa ar trebuie sa se stinga.Ai putea sa stii daca sta aprins becu ala, daca dupa o ora sa zic deschisi si poti pune mana pe el si este rece, aia inseamna ca se stinge cand inchizi usa, sau daca e fierbinte inseamna ca sta tot timpul aprins. Daca s-ar fi stricat compresoru atunci nu mai mergea deloc, nu mai racea, nul mai auzeai functionand.Ar putea sa fie low in freon sau daca lumina aia sta tot timpul aprinsa, ar fi si aia o cauza, dar asta ar inseamna sa mearga compresoru tot timpul. Oricum trebuie sa chemi pe unu care se pricepe la fata locului, asa din ce descrii tu, e ca si cum nu ai fi spus mai nimic.
Nu ai spus frigederul doara sau si congelatoru la fel este? Asta daca are si congelator.Ar putea sa fie si numai un ventilator de vina, ar putea sa fie multe chestii, trebuie sa il verifice unu care se pricepe.Cauta si tu pe net unia care vin si acasa, cel putin nu te cari tu cu el, ala asa daca cu asta se ocupa chiar daca nu il repara la fata locului, are idee cam care ar fi problema.