| anonim_4396 a întrebat:

De ce mi s-a branzit (taiat) frisca? Am folosit frisca lichida, intaritor pentru frisca si zahar vanilat. N-am mai patit-o niciodata.

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

daca folosesti frisca lichida nu ai nevoie de intaritor. trebuie insa sa urmezi niste pasi: frisca este bine sa fie rece; o bati cu un tel sau cu un mixer curat si adaugi zaharul pudra la final amestecand usor cu o lingura. Frisca se taie daca este batuta mai mult decat trebuie, este gata atunci cand la suprafata se formeaza mici bulgari (trebuie tinut cont ca frisca continua sa se mai intareasca si dupa ce ne-am oprit din mixat) Enjoy!

3 răspunsuri:
| larapopa a răspuns:

Daca ai folosit frisca lichida, de ce ai mai folosit intaritor de frisca? Eu folosesc tot timpul frisca lichida si o bat fara intaritor, iese foarte buna. O bati cu zahar sau fara zahar, depinde la ce o folosesti. Poate ca intaritorul de frisca era expirat, ti-ai uitat la termenul de valabilitate? Eu odata am cumparat intaritor si amoniac alimentar si acasa am vazut ca au termenul de valabilitate expirat
Craciu Fericit

| mioara a răspuns:

Frisca intodeauna tb sa fie rece

| teros a răspuns:

Termen de valabilitate?
daca este un pic veche sau a stat in conditii diferite fata de recomandari, este dusa
am patit-o la o ciorba de burta cu smantana