| octav005 a întrebat:

Bună dimineața.
Cum trebuie sa fie murăturile în saramura? Sa fie tari sau moi?
Ma refer la gogonele, castraveți, conopida.
Pun aceasta întrebare deoarece am un tovarăș și i-am dat eu de la mine niște murături și a spus ca sunt tari și ca el a cumpărat de la piata de la țărani și erau moi.

El a spus ca asa trebuie sa fie. Moi. Și gogonele și castraveții.

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Tari și crocante.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie sa fie nici tari ca atunci cand le-ai pus la murat dar nici prea moi. Cand sunt prea moi inseamna ca temperatura la care au fost tinute a fosf cam ridicata sau sunt puse de mult timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tari trebuie sa fie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa fie tari, asta e clar, ca daca sunt moi se strică si cand le maninci numai au niciun gust, gogonelele si castravetii tari sunt deliciosi, mai ales sau in special castravetii in otet.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai degraba crocante.
Si usor picante.

| norisorulpufos a răspuns:

Trebuie să fie așa cum îți plac.