Întrebare recomandată | Niculae_Alin_Cristian_1993 a întrebat:

Draga TPU,
Am o intrebare pentru cei cu experienta in ale muraturilor.
Ce trebuie facut in cazul in care borcanul de castraveti in saramura a rasuflat a 2-a zi?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU trebuie să faci nimic deoarece NU se întâmplă nimic rău, stai liniştit!

După ce ai pus castraveţii la murat, în următoarele 3-7 zile borcanul va "răsufla" ( se va umfla celofanul pe borcan şi chiar vor curge puţin ) deoarece încep să fermenteze.
După câteva zile celofanul se va "retrage" şi totul va fi OK.

Deci, NU e nici o problemă!

Toate cele bune.

| MUSIC10is10LIFE a răspuns:

Castravetii in saramura nu patesc nimic daca rasufla.

| Andreeadede96 a răspuns:

Baw oamenilor daca rasufla trebuie schimbata neaparat ca se strica nu mai dati raspunsuri aiurea doar pentru funda...fi atent daca a rasufla schimba ca dupa se strica si ii pui degeaba...