| Shoopye a întrebat:

Iar vin cu o problema. Acum 2 minute am aflat ca nanul meu de botez m-a pus domnisoara de onoare.
Cumva vă întrebaţi de ce este o problema. Este o problema deoarece sunt 4-5 domnisoare de onoare (cu tot cu mine) si am impresia ca o sa rămân pe dinafară.
A doua problema este petrecerea burlacitelor. (Imi spuneţi concret pas cu pas)
A treia problemă este ca nu prea ma înţeleg cu celelalte domnişoare de onoare (ele sunt 4 verisoare)
A patra problema este cu ce ma imbrac? (Sa fie rochie lunga si pantofi cu toc) puteti da link/poze cu rochii si pantofi?
A cincea problemă este ca nunta e la Alba Iulia si o sa ne ia cam 4-5 ore pe drum. Si nanul meu a spus ca vrea sa scurteze timpul sa nu se întindă prea mult.
A şasea problema este ca nu stiu ce tradiţii sunt (enumeraţi toate tradiţiile va rog)
Cel mai bun răspuns are fundă!

3 răspunsuri:
| Vinsieu a răspuns:

In zona e obiceiul sa fie mai multe domnisoare de onoare. Am asistat la o nunta din Sibiu unde era vreo 20. Ar trebui sa discuti cu verisoarele tele care sunt domnisoare de onoare sa stabiliti cum va imbracati. Nu poti sa faci nota discordanta numai ca ai tu aere de vedeta.
Daca drumul e lung si petrecerea scurta, De ce mai intrebi de petrecerea burlacitelor? De fapt, nici nu am auzit sa se faca asa ceva prin Ardeal. La Alba se respecta obiceiurile traditionale. Intreaba-ti parintii care sunt alea.

| Ghostrider332 a răspuns:

Daca mai sunt ica 4-5 fete n-are nimic, nu o sa fii exclusa daca,, nanul'' tau tea pus ca domnisoara de onoare.
Ce ai cu celelate fete v-ati certat?, nu va puteti impaca?
Eu zic ca o domnisoara de onoare ar arata bine asa: https://www.google.ro/......ps?/imgres Domnisoara de onoare – responsabilitati si conventii de stil
Domnisoara de onoare ocupa o functie importanta in cadrul ceremoniei de nunta, fapt prin care se intelege ca exista si o serie de conventii bine de luat in calcul pentru ca ceremonia sa decurga fara probleme, iar relatia de prietenie cu mireasa sa ramana neafectata.

| Dianapedia a răspuns:

Modele de rochii gasesti aici http://rochiipedia.ro. Cat despre pantofi clar trebuiesc asortati cu rochia pe care o alegi. Succes.