| Maariiaa a întrebat:

Bună seara.

Pentru că părinții mei mă iubesc foarte mult și au atâta grijă de mine din toate punctele de vedere, aș vrea să le pregătesc o masă specială.
Vreau să le gătesc ceva foarte gustos și ușor de făcut, având în vedere că am 14 ani și nu le am așa bine cu gătitul, mă descurc doar.
Pot fi două feluri de mâncare. Dați-mi rețeta exactă, un site ceva. Din propria experiență.
Vreau și niște idei de decorat masa. O să spun trei trandafiri roșii într-o vază.
Vă rog, vreau multe păreri.

Dau fundă și voturi, promit.
Vă mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Poţi face o mâncare de varză la cuptor. Poate sună cam rău, dar e tare bună. Eu nu m-am mai putut opri când am avut odată mâncarea asta la prânz.
Ingrediente:
-o varză mică(care se fierbe înainte pentru a se înmuia)
-3 ouă
-ceapă
-brânză
Preparare: Varza,ceapa, brânza(tăiate toate) şi gălbenuşurile se amestecă şi se pun în tavă. Albuşurile se bat separat, iar apoi se adaugă peste celelalte ingrediente. Se ţine la cuptor 30 de minute sau până e gata. Ca să nu se prindă ai putea înveli tava într-o folie de aluminiu.
Pentru desert... căpşuni cu frişcă. E foarte simplu, dar foarte delicios.
Decorare...Asigută-te că faţa de masă e curată, pune trandafirii ăia de care ai zis şi.ar fi drăguţe nişte mărgele în jurul vazei. Nu prea mai am idei. sad Oricum.ar trebui să fie suficient. Gestul contează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Încearcă, pentru un prânz, acest meniu uşor de făcut şi foarte gustos - dă click aici http://www.lecturirecenzate.ro/......de-lamaie/ Succes!

| DeDexD a răspuns:

Http://gourmandine.ro/retete-torturi/tiramisu/ si o salata de legume :salata verde, rosii, castraveti si masline fara samburi :P sa dai funda

| dyanagabryela a răspuns:

Poti cumpara sau daca ai prin frigider putina carne de porc (de preferat muschiulet, ori ceva fara prea multa grasime) o tai feliute/bucatele, o pui intr-o tava si 2 rosii taiate si daca ai putin morcov, ardei, verdeturi, ciupercute s.a.(poti adauga daca ai sialte ingrediente, fii creativa). dupa vreo 15-20 min de cand ai bagat tava in cuptor, adauva 1-2 pahare de vin cu apa(2/3 din pahar vin), dupa vreo 30-50 min scoate tava si aranjeaza mancarea pe farfurii. Poti orna cu frunze de partunjel ori putina lamaie. Deasemenea poti face si o salata racoritoare (daca ai foloseste zeama de lamaie si nu otet!). Ca desert fa niste clatite mai micute micute, care le umpli cu gem, ori cu banane/bucati de piersica/caisa date prin zahar ars (sunt extrem de bune). Mult succes si Pofta buna! Fuditza?

| Vevo0051 a răspuns:

Ei fi atenta incepe cu un mic dejun la pat fale niste sunca cu ou ochi cu castraveti si ardei gras iar pentru cina fale o supa reteta este : apa, 5-6 cartofi, marar, delicat, si din oua faci niste galusti