| Céline7 a întrebat:

Ce pot sa gatesc in afara de omleta, vreau sa gatesc ceva care se prepara usor si vreau si reteta (cum se prepara) Funda si voturi happy

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Am scris zilele trecute cuiva o reţetă,aşa că dau copy/paste si la tine.
Mancarică de mazare.
Ingrediente: mazare la conserva sau borcan,o ceapă,o lingura de bulion sau o rosie, ulei, marar, 1-2 căţei de usturoi,facultativ.
Pui uleiul la încins într-o cratiţă. Peste el pui la calit ceapa tăiată marunt sau solzi. Cand este aurie ceapa, pui peste ea bulionul dizolvat în puţină apă. După ce dă în clocot, torni conserva de mazăre, cu zeamă cu tot şi mai laşi înca 5 minute să fiarbă.Nu pui sare pentru ca este sarată conserva. Se mai poate pune, după gust, 1-2 cătei de usturoi pisaţi mărunt,la sfarşit. Se ia de pe foc şi se pune mărarul spălat si tocat mărunt.
Dacă vrei ca sosul să fie mai consistent se ia o lingură cu varf de făină care se amestecă cu puţină apă rece, ca să nu se facă cocoloaşe şi se toarnă încetişor în mancarea care clocoteşte. Dacă a făcut cocoloaşe, se toarnă în mancare printr-o strecurătoare! Se mai lasă să fiarbă un minut pană se îngroaşă sosul.
În 10 minute mancarea este gata!

| Zenithf a răspuns:

Hai no, cum se poate sa detesti ceapa? Supa de cartofi nici nu-i asa de gustoasa fara ceapa. Apropo de supa:
http://www.TPU.ro/......-eventual/
Cartofi piure, cartofi prajiti, cartofi aurii, cartofi taranesti (din nou, fara ceapa nu se poate :-s), cartofi copti, musaca de cartofi (aici ii ceva mai mult de lucru), salata de beuf (la fel, in plus, noi o facem cu carne de pui dar este mai buna si mai adevarata cu carne de vita), cartofi nemtesti cu kaizer, placinta de cartofi cu ou, salata orientala.
Ti-am dat vreo 10 idei ce poti sa faci cu cartofi, acum hai la treaba!

| Céline7 explică:

Imi plac cartofii si detest ceapa

| ghiolbitza a răspuns:

Cartofi prajiti, ochiuri, oua fierte, salate...cred ca stii cum se fac astea, nu?

| corinusdeplus a răspuns:

Buna! Da-ne mai multe detalii, doar sa se faca usor sau si repede? cam ce iti place sa mananci si cate portii vrei? poti scrie pe google retete rapide si iti va da o gramada de site-uri sa-ti alegi...