| bella_1239 a întrebat:

Buna seara, stie cineva cu ce pot scoate petele de ulei de pe tricou? L-am spalat si degeaba. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mary_4765 a răspuns:

In nici un caz sa nu-i speli pentru ca apa fixeaza si mai tare pata de ulei.
Mai bine ii duci la curatat.

Am mai gasit niste informatii de genul:

"Apa de scos pete de grasime si ulei :
-dizolvati intr-o sticla cu 250 ml apa patru linguri de sare de bucatarie si patru linguri de amoniac. Scuturati pina se dizolva sarea. Prin frecare cu o flanela inmuiata in solutia amintita se scot petele de grasime si de ulei din materialele albe.
Pentru materialele colorate se intrebuinteaza o solutie diluata (subtiata), adica tot 250 ml apa, trei linguri de sare de bucatarie si trei linguri de amoniac. Cu aceasta solutie se freaca pe dos. Aceasta apa scoate petele de grudron sau rasina. Dar acestea trebuie muiate intii in unt topit.

Petele de grasime de pe tesaturi se pot scoate:
- prin frecarea locului patat cu o perie de dinti sau cu o cirpa inmuiata intr-o solutie de sapun ori intr-o solutie calda de detergent. Locul patat se clateste cu apa curata, se usuca si se calca. Daca petele nu au disparut complet, trebuie aplicate alte solutii mai eficace;

- prin frecare cu o bucata de vata inmuiata in neofalina, eter, amoniac, alcool etilic de 95oC. Sticla cu solventul respectiv se introduce intr-un vas cu apa fierbinte pina ce se incalzeste;

- prin frecare cu o cirpa inmuiata intr-o solutie in care se dizolva 40 grame de sapun de ras, iar dupa racire se adauga 50 ml amoniac si se pastreaza intr-o sticla de o jumatate de litru bine inchisa. Dupa disparitia petelor se sterge locul cu o cirpa uda, apoi se tamponeaza cu o cirpa uscata, iar, in final, se calca cu o cirpa uscata;

- prin frecare cu o cirpa inmuiata intr-o solutie formata din 250 ml alcool etilic de 95%, 75 ml amoniac si 15 ml neofalina, care se pastreaza intr-o sticla de 1/2 litru inchisa etans. "

Sper sa-ti fie de folos.

6 răspunsuri:
| Dobitoc a răspuns:

Spala-l cu vanish.Este foarte bun.

| zuzumic a răspuns:

Cu detergent de vase... puimai intai detergent de vase pe tricou apoi freci putin pe pata si bagi in masina de spalat

| gwen4u5 a răspuns:

Eu stiu ca am folosit detergent de vase, dar incearca cu Vanish sau cu un detergent lichid de la Ariel, nu demult aparut, care e foarte bun.

| icegirl96 a răspuns:

Eu stiam cu sarewinking

| IrinaAndreea a răspuns:

Eu am turnat Vanish direct pe pata de vreo doua ori si am clatit cu apa calduta, apoi l-am spalat la masina si s-a luat. Bafta! big grin

| carpediem a răspuns:

Daca e bumbac100% cu acetona