| nairpic a întrebat:

Buna seara tuturor.Am si eu o nelamurire.thinking De ce o punga de 100g de fulgi de ovaz de la Pirifan are 385kcal adica 385 calorii si una de musli are 334 kcal adica 334 calorii..Adica cea de la musli are o gramada de fructe uscate ceea ce inseamna multe zaharuri..deci mai multe calorii..Si e fix invers.Cea doar cu fulgi de ovaz are 385 calorii si cea cu msuli are 334..Eu special am laut doar cu fulgi simpli pentru ca stiu ca astia sunt mai sanatosi fata de musli..Acum care sunt mai sanatosi si care nu ingrasa? Si explciati`mi de ce are mai multe calorii punga cu fulgi de ovaz decat cea cu musli. Funda pentru primul raspuns care imi rezolva `problema`.big grin.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cerealele au mai multe calorii decat fructele, este logic. Deci cel care are un continut mai mare de cereale (ovaz) are, in mod normal, mai multe calorii.

| nairpic explică (pentru Brigaela):

Si care crezi ca ar fi mai sanatoase.thinking

| Brigaela a răspuns (pentru nairpic):

Cele cu fructe sunt mai sanatoase, fiindca ovazul este o cereala de slaba calitate, care nu-ti aduce prea multi nutrienti valorosi. Iti aduce fibre (care nu se digera) si glucide de proasta calitate

| nairpic explică (pentru Brigaela):

Poi si astea cu fructe gen musli nu ingrasa? Am citit si stiu ca au multe zaharuri fata de cele cu fulgi de ovaz.:/. Tinand cont ca mananc o farfurie intreaga in feicare zii.

| Brigaela a răspuns (pentru nairpic):

E nesanatos sa mananci atat de multe cereale, nu esti rumegatoare sa te furajezi, trebuie sa mananci maxim 3 linguri la micul dejun, de preferat o zi da si o zi nu. Oricum, ingrasa mai mult cele mai bogate in calorii, deci cele fara fructe. Renunta la excesul de cereale, nu e bun, inlocuieste-le cu o masa sanatoasa (lactate, carne, ou). Cerealele sunt bune cu masura si masura este: 3 linguri, cu lapte sau suc de fructe, la micul dejun, o data la doua zile. Gandeste-te logic: tot ce absorbi din cereale este amidonul, adica un zahar de proasta calitate.

6 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca cineva minte, cu siguranta cei care vand musli, pentru a vinde produsul mai bine.

| Cipri99 a răspuns:

Pai pentru ca sunt fulgi de ovaz si nu prea is multe calorii si la cea cu musli cu fructe uscate pentru ca sunt uscate si nu mai au asa mult zahar si consistenta.