| alecsasweet a întrebat:

Stiti ca la coktail'uri la gura paharului pe margine e pus zahar (cred) sau ceva de genul. Cum se "lipeste" zaharul ala acolo sau ce o fi el? Funda la raspunsul cu ajutorul caruia imi reuseste chestia asta.

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Intorci paharul gol si pui intr-o farfurie cu apa, doar marginea paharului se va umezi si dupa asta faci aceeasi lucru dar in alta farfurie unde este zaharul.
Dupa asta se toarna bautura in pahar.

3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Se lipeste cu zeama de lamaie, lime sau chiar cu bautura din care e facut cocktailul.

| Leon a răspuns:

Se foloseste zahar brun umezit cu lime si sunt doar cateva cocktail-uri care folosesc metoda asta. ce cocktail vrei sa faci?

| Myladdy a răspuns:

Se umezeste paharul la gura!