| mihaela2011 a întrebat:

stiu ca sunt eclere cu frisca si cu serbet...si as vrea sa stiu care este reteta de la crema de serbet. dau funditawinking

1 răspuns:
| IoanaTempah a răspuns:

Serbet de cacao
Timp de preparare : 25 min

Ingrediente (pentru 4 persoane): 100 g ciocolata neagra,
70 g cacao (fara zahar),
200 g zahar cubic.

Puneti bucatile de zahar intr-o cratita, impreuna cu 40 cl de apa, lasati-le sa fiarba - la foc mic - circa 2 minute, dupa ce apa a dat in clocot, si luati-le de pe foc.
Rupeti ciocolata bucatele si lasati-o sa se topeasca in siropul inca fierbinte. Incorporati pudra de cacao si amestecati pana ce compozitia devine neteda si omogena. (Daca este nevoie, o mai puteti pune pe foc mic, amestecand intruna.)
Dupa ce crema s-a racit, turnati-o intr-un bol de inox si lasati-o sa se intareasca o ora la congelator (la-24gr.). Amestecati apoi serbetul cu mixerul, dati-l din nou la congelator si repetati operatiunea de cel putin doua ori. Tineti serbetul la congelator (-18gr.C) si scoateti-l doar cu 10 minute inainte de a-l servi.