| mihaela2011 a întrebat:

Imi poate spune cineva care este reteta pentru serbetul de la eclere? stiu ca sunt si cu frisca si cu serbet, dar eu vreau sa stiu reteta de la serbet. dau funditawinking

1 răspuns:
| scumpica_3107 a răspuns:

Serbet de cacao
Timp de preparare : 25 min

Ingrediente (pentru 4 persoane): 100 g ciocolata neagra,
70 g cacao (fara zahar),
200 g zahar cubic.

Puneti bucatile de zahar intr-o cratita, impreuna cu 40 cl de apa, lasati-le sa fiarba - la foc mic - circa 2 minute, dupa ce apa a dat in clocot, si luati-le de pe foc.
Rupeti ciocolata bucatele si lasati-o sa se topeasca in siropul inca fierbinte. Incorporati pudra de cacao si amestecati pana ce compozitia devine neteda si omogena. (Daca este nevoie, o mai puteti pune pe foc mic, amestecand intruna.)
Dupa ce crema s-a racit, turnati-o intr-un bol de inox si lasati-o sa se intareasca o ora la congelator (la-24gr.). Amestecati apoi serbetul cu mixerul, dati-l din nou la congelator si repetati operatiunea de cel putin doua ori. Tineti serbetul la congelator (-18gr.C) si scoateti-l doar cu 10 minute inainte de a-l servi