| ღRαmøOoღ a întrebat:

Am de gand sa fac frisca si am luat o punga de lapte, l-am pus intr-un ibric, l-am incalzit, apoi l-am lasat sa se raceasca.Am asteptat sa se raceasca apoi l-am pus intr-un bol [ mentionez ca desi scria pe plic ca trebuie ca laptele sa fie rece eu l-am pus putin caldut dar nu foarte tare ] si am pus plicul de praf de frisca si am amestecat cu mixerul. Acum l-am lasat la frigider sa se raceasca [ mentionez ca cand l-am pus era lichid cu spuma nu era cremos, pastos ] dar in cat timp se face? Cat timp se lasa la frigider?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se face niciodata, fiindca ai gresit. E important in primul rand ca laptele sa fie rece, de la frigider, in nici un caz caldut (oblighatoriu sub temperatura camerei). In al doilea rand trebuie sa-l bati cu mixerul pana se face crema, adica in jur de 20 de minute.

| ღRαmøOoღ explică (pentru Brigaela):

Adica pot sa-l arunc nu? sau totusi mai astept...sa vad ce iese

| Brigaela a răspuns (pentru ღRαmøOoღ):

Poti incerca sa-l mai bati cu mixerul. Rece fiind, ai sanse mai mari, daca ai rabdare. daca dupa 30 de minute de folosire a mixerului nu s-a legat, poti arunca amestecul si prepara altul respectand reteta (adica cu lapte rece)

| ღRαmøOoღ explică (pentru Brigaela):

S-a facut mai spumos intr-adevar, dar parca ar trebui sa mai pun putin praf dar nu mai am [ mentionez ca am pus un plic intreg ]

| Brigaela a răspuns (pentru ღRαmøOoღ):

Devine prea chmica daca pui mai mult praf decat trebuie si dupa aceea n-ar trebui sa o mai mancati (prea toxica). E adevarat ca se face cu mai mult praf, dar e de evitat, pentru sanatate.

| Ramo80 a răspuns:

Am patit asa ceva si eu iar compozitia nu s-a intarit. Singura solutie a fost sa mai adaug inca un plic cu praf de frisca si s-a rezolvat. :*