| vikisor a întrebat:

In saptamana altfel avem un concurs de bucatarie numit:Sa ne distram in bucatarie.As avea nevoie de o reteta simpla care sa nu necesite aragazul dar poate un mixer ceva.Poate sa fie si desert sau orice fel de mancare.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi face un tort Tiramisu ( simplu, fără mascarpone )!

Ai nevoie de : 1 pac. mare de pişcoturi ( 400-500 gr; sau 1 blat de tort rotund, din magazin ), 2 plicuri cremă Tiramisu ( Dr. Oetker ) şi 2 ceşti cafea ( eventual şi 1 sticluţă esenţă de rom 20 ml ), şi 2 linguriţe de cacao ( pentru ornat ).

Pişcoturile sau blatul de tort se însiropează cu siropul de cafea, crema se prepară ( la "rece", cu mixerul ) conform instrucţiunilor de pe plic şi se întinde pe pişcoturi/blat, iar deasupra se pudrează cu cacao.

Este gata în 10 minute şi e foarte SIMPLU de realizat!

Toate cele bune.

| Tess a răspuns:

Ciao. Eu îţi pot lăsa nişte linkuri unde ai fotografii pas cu pas, Sunt simple şi fără foc.
http://reteteindraznete.blogspot.ro/2013/02/tiramisu.html
http://reteteindraznete.blogspot.ro/......or-80.html
http://reteteindraznete.blogspot.ro/2012/12/raffaello.html
Mai sunt şi altele.
Baftă.

| mara11654 a răspuns:

Desert:
Tiramisu
Bomboane rafaelo
Salam de biscuiti

Sau puteti face diferite salate de fructe/legume.

| SweetCandies4cake a răspuns:

Si eu am acelasi concurs, iar eu voi face cake pops sau daca nu tiramisu la pahar(tiramisu la pahar necesita mixer dar poti amestecahee hee

| ponmog a răspuns:

Din puctul meu de vedere a gati fara aragaz sau cuptor este ca si cum ai face o masina fara motor sau o bicicleta fara pedale.
As putea sa iti recomand insa o salata : una bucata papaia facuta piure amestecata cu iaurt, sare putin mustar, in care se adauga mazare, porumb, ton ceapa si verdeata dupa gust.