| IoNuTz96 a întrebat:

Nu ma dau in vant dupa jeleuri dar totusi imi plac, mai ales cele de la Haribo. Intrebarea mea este : De fiecare data cand desfac o punga de jeleuri Haribo apar tot timpu niste jeleuri negre, as vrea sa stiu cum sunt facute si din ce sunt facute acestea pentru ca au un gust oribil si sunt singurele jeleuri care nu imi plac iar pe spatele pungii nu inteleg ingredientele pentru ca sunt scrise in limba germana. Deci din ce si cum sunt facute jeleurile alea negre? Ms, FUNDA!

5 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Dintr-o planta care se numeste Lemn Dulce, are un gust usor dulce - mentolat cu aroma de cafea.
Stiu, este oribil, dar ca planta se foloseste in medicina foarte mult.La farmacii gasesti si bomboane.
Culoarea neagra 7984 sau E152 este interzis in C E.
Dar ca aditivi si coloranti se folosesc cele aprobate in CE.
Jeleurile sunt compuse din:gelatina animala(cartilagii si piele de animale),, zahar, coloranti si arome artificiale.
Pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt facute cu Jaggermeister rolling on the floor
Prietenii bautori de schnaps stiu de ce rolling on the floor

| Addaa1998 a răspuns:

Buna!
Asta tare as vrea sa siu si eu!
Sunt confuza!
Dar am sa iti urmaresc intrebare sa stiu si eu!
M-am uitat pe net la continutul acestor jeleuri ...chiar nu am idee

| Addaa1998 a răspuns:

Eu siu doar un singur lucru ca ursuletii din jeleu de la mama lor, adica de la Haribo,. Si se fabrica la mama lor, adica in Germania, inca din 1922. Cele cinci arome colorate sunt: zmeura, ananas, mere, portocale si lamai.
Iar in rest am citit pe net...dar crede-ma mai bine sa iti raspunda altii care stiu in afara de internet

| FabyAlaDeLaKarrfur a răspuns:

Pofta buna la haribo dupa ce citesti asta.
1.Este lemn dulce
2.Jeleurie sunt focute din cartilage si piele de porc fierte, parca, si apoi bagate la frigider